HaberYaşam

Volodymyr Zelensky ve Ukrayna’nın Ruhu, Time’ın 2022’de Yılın Kişisi seçildi

Volodymyr Zelensky ve Ukrayna’nın Ruhu, Time‘ın 2022’de Yılın Kişisi seçildi

Volodymyr Zelensky ve Ukrayna’nın Ruhu, Time’ın 2022’de Yılın Kişisi seçildi

Dergi Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve “Ukrayna’nın ruhu” Time’ın 2022 “Yılın Kişisi” seçildiğini duyurdu.

44 yaşındaki lider, Rusya‘nın 24 Şubat’ta eski Sovyet ülkesini bombalamaya başlamasından haftalar ve aylar sonra Ukrayna’nın dayanıklılığının ve direnişinin sembolü haline geldi.

“Bu yılki seçim, hafızalardaki en net seçimdi. Ukrayna savaşı insanı ister umutla ister korkuyla doldursun, dünya 2022’de Volodymyr Zelensky’nin ritmine ayak uydurdu,” diye yazdı Time’ın genel yayın yönetmeni Edward Felsenthal.

“Cesaretin korku kadar bulaşıcı olabileceğini kanıtladıkları, insanları ve ulusları özgürlüğü savunmak için bir araya getirmeye teşvik ettikleri, dünyaya demokrasinin ve barışın kırılganlığını hatırlattıkları için Volodymyr Zelensky ve Ukrayna’nın ruhu Time’ın 2022 Yılın Kişisidir.”

Bu yılki Yılın Kişisi adayları arasında, bu yıl ABD siyasetinde dalgalar yaratan birkaç kişi veya kuruluş yer aldı;

Bunların arasında, görevi sona eren Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Liz Cheney, bu yaz dönüm noktası niteliğindeki Roe v. Wade kürtaj hakları kararını bozan ABD Yüksek Mahkemesi ve olası 2024 başkan adayı Vali Ron DeSantis.

Zelensky, Rusya’nın bu yılın başlarında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından 2019’da komedyenlikten cumhurbaşkanlığına ve küresel ikona hızlı bir yükselişin ardından 2022’de bilinen bir isim oldu. Zelensky, dünya liderlerinden sıradan insanlara -Twitter’daki videolardan Grammy Ödülleri’nde uzaktan görünmeye kadar- herkese düzenli olarak yayınlanan mesajlarıyla, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i Rus güçlerinden koruyarak ve Felsenthal olarak bilinen bir ülkede ciddi ilgi uyandırarak Batı’nın beklentilerine meydan okudu. Bazı insanlar “haritada bulamayabilir” diyor.

Başkanlık yerleşkesine “benzersiz bir giriş” hakkı verilirken Zelensky ve işgal hakkında dokuz ayını haber yapan Simon Shuster’ın Time’ın kapak hikayesi, Zelensky ile yeni özgürleştirilmiş Herson şehrine giden özel treninde yaptığı özel bir röportajı içeriyor. Röportaj sırasında Zelensky, Rusya’yı yenmenin tek yolunun, özgür dünyanın geri kalanını Ukrayna’yı başka yöne, egemenliğe doğru çekmeye ikna etmek olduğunu anlattı.

“Kimin daha fazla tankı ve ordusu olduğunu tartmak istemiyorum. … Patolojik olarak Ukrayna’nın gitmesine izin vermeyen güçlü bir devletle karşı karşıyayız,” dedi Zelenskiy. “Ukrayna’nın demokrasisini ve özgürlüğünü kendi hayatta kalma sorunu olarak görüyorlar.”

Zelensky’yi haber yaptığı zamanı yansıtan Shuster, Rusya’nın işgalinin ve Zelensky’nin bir demokrasi savunucusu olarak yeni rolünün ağırlığının başkanı nasıl değiştirdiğini anlattı.

Shuster, “Nisan ayında, işgalin üzerinden iki aydan kısa bir süre geçmişken, Zelensky bana ‘hiç istemediğim tüm bu bilgelikten’ yaşlandığını ve değiştiğini söyledi” dedi. “Şimdi, altı ay sonra, dönüşüm daha keskindi. Bir zamanlar onu hafif sıklet olarak gören yardımcıları, şimdi sertliğini övüyor. Bir zamanlar onu üzmüş olabilecek ufak tefek şeyler artık omuz silkmekten fazlasını gerektirmiyor. Müttefiklerinden bazıları, çocuksu bir gülümsemeye sahip şakacı eski Zelensky’yi özlüyor. Ama artık farklı olması, çok daha sert olması ve dikkat dağıtıcı şeylere karşı sağır olması gerektiğini anlıyorlar, yoksa ülkesi hayatta kalamayabilir.”

Önceki Zaman Yılın Kişileri arasında 2021’de Elon Musk, 2020’de Joe Biden ve Kamala Harris ve 2016’da Donald Trump yer alıyor.

Time ayrıca Pazartesi günü, Yılın Kahramanları olarak İran Kadınları, Yılın Simgesi olarak aktris Michelle Yeoh ve Yılın Çığır Açan Sanatçısı olarak country müzik sanatçısı Mickey Guyton da dahil olmak üzere diğer ödülleri de açıkladı.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir