Volkswagen Satışları 2021’de 10 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Volkswagen Satışları 2021’de 10 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Volkswagen Satışları 2021’de 10 Yılın En Düşük Seviyesine Gerilerken, BMW Öne Geçti

Otomobil üreticisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Volkswagen Grubu‘nun 2021’de 8,9 milyon teslimatla 10 yılın en düşük satış rakamlarını yayınladığını ve bu yılın ilk yarısında tedarik zinciri koşullarının değişken kalmasını beklediğini söyledi. Buna karşılık, lüks otomobil üreticisi BMW, BMW markasından 2,21 milyon adetlik rekor teslimat gerçekleştirdi ve bu başarı kısmen tedarik zinciri kıtlığına uyum sağlama yeteneğine atfedildi.

Volkswagen markası, ülkedeki pilli elektrikli araç satışlarının dört katına çıkmasına rağmen, satışlarda %8,1 düşüşle 4,9 milyon adedin biraz altına düşerken, en büyük düşüş %14,8 ile Çin’de gerçekleşti. Satış ve pazarlama şefi Klaus Zellmer, “Olağandışı zorlu koşullar altında Volkswagen tatmin edici bir satış sonucuna ulaştı” dedi. “Ancak, çiplerin üretim üzerindeki devasa etkileri tam olarak telafi edilemedi.”

Bmw Logosu

BMW rakibi Daimler geçtiğimiz Cuma günü, Mercedes-Benz satışlarının 2021’de %5 düştüğünü ve dünya çapında en çok satılan premium otomobil üreticisi olarak beş yıldır ilk kez BMW’ye tacını kaybettiğini bildirdi. BMW ve Mini markalarının sadece %3,9 büyüme ve Mercedes-Benz’in %11,2 düşüş kaydetmesiyle, premium otomobil üreticilerinin performansı Avrupa’daki en zayıf durumdaydı.

Kuzey Amerika, üç otomobil üreticisi için de güçlü bir pazardı. Mercedes-Benz, Amerika Birleşik Devletleri’nde %0,4 ve BMW’de %19,5 büyüme kaydetti. Volkswagen bölgede %13 büyüme kaydetti.

Hibrit veya tam elektrikli araçların satışları, özellikle teslimatların beşte biri ile dörtte birini oluşturdukları Avrupa’da, endüstri genelinde yükseldi ancak toplam küresel satışların küçük bir bölümünü oluşturmaya devam etti. Örneğin Volkswagen Grubu’nda, teslimatların %5.1’ini pilli elektrikli araçlar oluşturdu. Geçen yılki rakamın iki katı, ancak otomobil üreticisinin 2030 hedefi olan %50’nin küçük bir kısmını oluşturdu.

Volkswagen Satışları 2021’de 10 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi-Kaynak: reuters.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.