İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Vietnamlı VinFast İlk Elektrikli SUV’ları Yerel Müşterilere Teslim Etti

Vietnamlı VinFast İlk Elektrikli SUV’ları Yerel Müşterilere Teslim Etti

Vietnamlı VinFast

Vietnamlı VinFast İlk Elektrikli SUV’ları Yerel Müşterilere Teslim Etti

Vietnamlı VinFast

Vietnamlı VinFast İlk Elektrikli SUV’ları Yerel Müşterilere Teslim Ettikten Sonra Sırada ABD Teslimatı Var

Vietnamlı otomobil üreticisi VinFast Cumartesi günü, 100 adet tamamen elektrikli spor arazi aracından (SUV) oluşan ilk partisini yerel müşterilere teslim etmeye başladı ve ABD’de aracın teslimatları Aralık ayında başlayacak.

2019 yılında faaliyete geçen VinFast, satın alma fiyatını düşürmek için pil kiralama da dahil olmak üzere iki tamamen elektrikli SUV’si VF8 ve VF9 ile eski otomobil üreticileri ve yeni başlayanlarla rekabet etmeyi umduğu ABD pazarında genişlemeye hazırlanıyor.

VinFast’ın küresel CEO’su Le Thi Thu Thuy, Vietnam’ın kuzey eyaletindeki fabrikasında düzenlenen bir teslimat töreninin aralarında yaptığı açıklamada, “5.000 VF8 ünitesinden oluşan ilk parti ABD ve Kuzey Amerika pazarları için olacak. Seri üretim önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak.” Haiphong’un. Thuy, Vingroup JSC’nin bir parçası olan VinFast’ın Kasım ayında denizaşırı ülkelere araba göndermeye başlayacağını ve müşterilerin arabaları Aralık ayında teslim edeceğini söyledi.

Şirket dünya çapında yaklaşık 65.000 rezervasyon kaydetti ve 2026 yılına kadar VF8 ve VF9 tamamen elektrikli SUV’lardan başlayarak yılda 750.000 EV satmayı bekliyor.

Mart ayında VinFast, Kuzey Karolina’da yılda 150.000 EV olarak öngörülen kapasiteye sahip bir üretim tesisi kuracağını söyledi. Proje için en az 4 milyar dolarlık fon sağlamak için Temmuz ayında bankaları görevlendirdi. Nguyen Khac Chung, Cumartesi günkü etkinlikte arabalarını teslim eden ilk yerel müşteriler arasındaydı.

Modelin tanıtılmasından sadece iki ay sonra Ocak ayında EV’sini sipariş eden Chung, “Aracımı teslim almak için Kasım ayına kadar beklemem gerektiğini düşündüm ama bekleme süresinin kısalmasına şaşırdım” dedi. “Akü kiralama müşteriler için bir avantajdır” diye ekledi. “Neden pil almalıyız?”

VF8 ve VF9 araçları, elektrikli pil kiralama maliyeti hariç, ABD’li müşteriler için sırasıyla 42.200 $ ve 57.500 $‘dan başlayacak. Eylül ayından itibaren şirket, müşterilere pil içeren seçenekler de sunacak.

Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir