Anasayfa » Seyahat » Vietnam Tanıtımı

Vietnam Tanıtımı

Vietnam Tanıtımı-Vietnam Seyahat

Vietnam Tanıtımı yazımızda Vietnam’ın genel bilgilerini, Vietnam Kahramanı Ho Chı Mınh, turistik yerlerini ve başkenti Hanoi’nin güzelliklerini yazdık.

Vietnam Tanıtımı-Vietnam Bayrağı
Vietnam Bayrağı

Vietnam Tanıtımı

Vietnam‘ı Amerika ile yapmış olduğu savaşta göstermiş olduğu başarı ile tanıyoruz. Vietnam’ın başkenti Hanoi‘dir. 2 Temmuz 1976 yılından itibaren Vietnam’ın başkentidir. Hanoi’de sıcak ve nemli bir iklim vardır. Vietnam’a ziyaret etmek isteyen turistlerin vize alması mecburidir. Para birimi dong‘dur. Nüfusu 91,7 milyondur. Asya kıt’asında bulunur. Vietnamca resmi dil olarak konuşulmaktadır. Para birimleri oldukça düşük seviyededir. Hanoi’de ulaşım motosikletlerle yapılmaktadır. Şehir içi ulaşım motosikletlerle yapılmaktadır. Vietnam’da insanların ağızlarında maskeler görebilirsiniz. Şehirde ayrıca bisiklet taksilerle seyahat edebilirsiniz. Taksilerde turistler için oldukça ucuzdur.

Vietnam Tanıtımı-Old Quarter
Hanoi-Old Quarter

Vietnam tanıtımı yazımızda Hanoi’de alışveriş yapmak için Old Quarter (eskişehir)’a gitmeniz gerekir. Old Quarter oldukça kalabalık ve çok fazla satıcının olduğu merkezdir. Alışveriş yapabileceğiniz merkezlerden biridir. Buranın yakınında şehrin en eski tapınaklarından 11.yüzyılda yapılmış Mach Ma Beyaz At Tapınağı vardır.

Vietnam Tanıtımı-Vietnam Kahramanı
Ho Chı Mınh

Vietnam Kahramanı Ho Chı Mınh ve Diğer Turistik Yerler

Old Quarter‘ın yanında Hoan Kıem gölü vardır. Burası sizi şehrin sıkıntısından ve stresinden uzaklaştırır. İade edilen kılıç anlamına gelmektedir gölün ismi.

Vietnam Tanıtımı-Hoan Kiem Gölü
Hoan Kiem Gölü

Buranın yakınlarında dünyaca ünlü su kuklası tiyatrosu bulunmaktadır. Su üzerinde oynatılan kuklalar ile Vietnam tarihi işlenmektedir. Canlı müzik eşliğinde 14 tane oyun sergileniyor. 15 lira verip kukla oyununu izleyebilirsiniz. Gece olunca Old Quarter ve Hoan Kıem gölü civarı ışıklar altında harika bir görüntü vermektedir.

Vietnam Tanıtımı-Su Kuklası Tiyatrosu
Su Kuklası Tiyatrosu

Vietnam’da Bağımsızlık lideri Ho Chı Mınh‘in anıtı ülkede oldukça fazladır. Ho Chı Mınh, Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başkanıdır. Ho Chı Mınh’in anıt mezarı oldukça ilgi görmektedir. Bu anıt 29 Ağustos 1979 yılında açılmıştır. Ho Chı Mınh’in ölümünden 10 yıl sonra açılmıştır. Anıt granitten yapılmıştır ve 23 metre yüksekliği vardır. Vietnam’da Askeri Tarih Müzesi‘de oldukça popülerdir. İçerisinde Vietnam’ın askeri tarihi anlatılmıştır. Savaşlarda kullanılan silahlar ve önemli kişilerin heykelleri bulunmaktadır. Amerika ile yapılan savaş ile ilgili de bölüm yer almaktadır. Müzenin açık alanında eskiden kullanılan uçaklar, tanklar, araçlar ve ağır silahlar sergilenmektedir.

Ha Long Körfezi Görünüm
Ha Long Körfezi

Vietnam’da ünlü filozof Konfüçyüs‘e adanmış 1070 yılında yapılmış Literatür Tapınağı bulunmaktadır. Bu tapınakta 5 tane Konfüçyüs heykeli bulunmaktadır. Vietnam mutfağına geleneksel uzak doğu tatları hakimdir. Sokaklar Vietnam kültürünü yansıtan yiyecekler satan satıcılarla doludur. İstediğiniz zaman buradan karnınızı doyurabilirsiniz. Diğer gezilecek yer Ha Long Körfezi’dir. Hanoi’den Ha Long Körfezine otobüs ile gitmeniz 4 saat sürmektedir. Ha Long Körfezi’ni ahşap tekneler ile gezebilirsiniz. 2 katlı olan bu tekneler ile seyrine doyum olmayan körfezi gezebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın Hanoi’ye sürekli olarak seferleri bulunmaktadır.

Mutfak
Vietnam mutfağı

Vietnam Tanıtımı.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir