Anasayfa » Haber » Vergi Yapılandırması 2017

Vergi Yapılandırması 2017

Vergi Yapılandırması-Hesap

Vergi Yapılandırması 2017 yazımızda 2016 yılında yapılan vergi yapılandırmasından sonra 2017 yılında yapılan vergi yapılandırmasının içeriğini, kimleri kapsadığını, ödeme seçeneklerini ve vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının tecili müessesesinin işlevini yazdık.

Vergi Yapılandırması

Vergi Yapılandırması

Önceden halkın yararlanması için yapılan vergi affı tekrardan yapılacaktır. İnsanların çok fazla yararlandığı bu teşvikten vergisini ödeyemeyenler için tekrardan bir vergi yapılandırması geliyor. 2016 yılının sonlarına kadar uzatılan ilk vergi yapılandırılması torba yasayla tekrardan halkın ödemesi için şans tanındı. Borçlar yeniden yapılandırılarak prim borçlarını ödeyemeyenlere mayıs 2017 sonuna kadar hak tanındı. Bugün itibariyle mecliste görüşülüp yeniden yapılandırmanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Vergi Yapılandırması

Vergi Yapılandırması Tarihi ve Kimleri Kapsıyor?

Ağustos 2016’da yapılan vergi yapılandırması haziran 2016 öncesini kapsıyordu. Şuan ki vergi yapılandırması 1 Temmuz 2016’dan 31 Mart 2017‘ye kadar olan borçları kapsamaktadır. Daha önceki vergi yapılandırmasından yararlanmamış olan mükellefler, bu kanundan yararlanabilecektir. Fakat önceki yapılandırmadan yararlanıp ödemelerini yapmayanlara prim borçlarını ödemeleri için Mayıs 2017 sonuna kadar hak tanındı. Eğer prim borçlarını bu kişiler mayıs sonuna kadar yatırmazlar ise şimdiki çıkacak olan yeni yapılandırmadan yararlanamayacaklardır.

Vergi Yapılandırmasının İçeriğinde Neler Var?

Tüm vergi borçlarını kapsadığını hatırlatalım. Hem vatandaşın borçları hemde kurumların vergi borçlarını kapsamaktadır. Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, kara yolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, Trt cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar düzenleme kapsamında yer almaktadır. Vergi yapılandırmasından yararlanacak olan kişi 2 ay erteleme ile 18’er ay taksit toplamda 36 ay taksitle bu borçlarını ödeyebilecektir. İsteyenler 6-9-12-18 aylık taksitlerden de yararlanabilmektedirler. İsteyenler peşinde ödeyebilir. Önceki yapılandırmadan farklı olarak ana parada indirim yapılmayacaktır sadece üzerine eklenen faizlerde indirim yapılacaktır. O zamanlardaki üfe fiyatları eklenecektir.

Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Borçlarının Tecili

Bu kanunla birlikte yeni bir müessese getiriliyor. Vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının tecili isminde yeni bir müessese ile vergi yapılandırılması yapılması yapılacaktır. Bunun yapılmasının amacı, yeniden yapılandırılmaların sıklıkla olması nedeniyle ve kurumların ekonomik zararlarının oluşması nedeniyle en az 3 yıllık vergi mükellefi olan ve borçlarını düzgün bir şekilde veriyorsa son 1 yıl içinde çeşitli nedenlerden borcunu ödeyememiş ise devlet ona özel bir muamele yaparak başvuran kuruma özel kalıcı bir yapılandırma yapıyor. Bu müesseseye de Vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının tecil etme olarak yasaya 6183 maddesine eklemektedir. Eğer vergi mükellefi zor durumda kalırsa bu kuruma bir dilekçe ile başvurarak son 1 yıllık vergi ödemesini gerekçesini belirterek erteletebilir ve bunu her daim yapabilir. Teminat göstermeden bu vergi yapılandırmasından yararlanabileceklerdir.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi: intvrg.gib.gov.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir