Vergi Borcu Yapılandırmasında Son Tarih 25 Kasım 2016’ya Uzatıldı

Vergi Borcu Yapılandırmasında Son Tarih 25 Kasım 2016’ya Uzatıldı. Vergi borcu yapılandırılmasına imkan tanıyan düzenlemeye başvuru tarihi 31 Ekim’de doluyor. Her türlü vergi ve vergi cezaları yapılandırma kapsamında yer alacak. Sürenin bitmesine az kaldı ve bilmeniz gereken her şeyi burada yazdık. Çok geç olmadan bu fırsat dan yararlanın. Vergi borcunda milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapılandırma uygulamasında süre 31 Ekim’de doluyor. Vergi borcu yapılandırılmasında en yetkili kurumdan uyarı geldi. Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk diyor ki;

Vergi Borcu Yapılandırmasında

Vergi Borcu Yapılandırmasında Son Tarih 25 Kasım 2016-Borcunuzu Kontrol Edin!

Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, vatandaşların farkında olmadan vergi borçlusu olabileceğini belirterek, “Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Vatandaş genellikle bu tür cezaların farkında olmuyor” dedi. Borcunuz gib.gov.tr’den ya da kurumun mobil uygulamasından (GİB) sorgulatabilirsiniz. Ertürk, vatandaşın, aklına geldikçe ceza sorgulaması yapmasını önerdi. Örneğin mobil uygulamada yukarıda görülen alanları doldurarak borcunuzu sorgulama yapabilirsiniz. Vergi borcu yapılandırmasında son tarih 25 Kasım 2016’ya uzatıldı.

Vergi Borcu Yapılandırmasında Son Tarih 25 Kasım 2016
Gelir İdaresi

Vergi Borcu Yapılandırmasında Hangi Borçlar Yer Alıyor?

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar düzenleme kapsamında yer alıyor. 30 Haziran 2016 ve önceki dönemlerini kapsıyor. Temmuz ve sonrasındaki borçlar bu yasa kapsamında yer almayacak.Vergi borcu yapılandırmasında son tarih 25 Kasım 2016’ya uzatıldı.

Vergi Borcu Yapılandırmasında Son Tarih

Borcun Ne Kadarı Silinecek?

İdari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’si silinecek. Yani 100 lira idari para cezası, 40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenecek tutarla birlikte ödeyecek. Vergi dairesine borcun tutarı 50 lira ve altındaysa bu tamamen silinecek. Vatandaş bu borcu ödemekten kurtulacak.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Vatandaş borçlarını peşin ve taksitli olmak üzere iki yöntemle ödeyebilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler borçla ilgili kurumlara başvurabilecek. Borçlar peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde ödenebilecek. 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılabilecek. Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilecek. İlk taksit ödemesi kasım ayında başlayacak. Sosyal güvenlik primlerinde ilk taksit aralık ayında başlayacak.

Yorum yapın