İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Varisli Damarlara Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varisli Damarlara Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varisli Damarlara Ne Sebep Olur

Varisli Damarlara Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varisli Damarlara Ne Sebep Olur

Varisli Damarlara Ne Sebep Olur?

Varisli damarlar kesinlikle kozmetik bir sorun olabilir. Ancak aynı zamanda önemli rahatsızlığa neden olabilirler ve yaşam kalitesini etkileyebilirler.

Hepimiz varisli damarları duymuşuzdur, ancak onlara neyin sebep olduğu her zaman iyi anlaşılmamıştır. Varisli damarlar genellikle hatalı kapakçıkların neden olduğu anormal kan akışının sonucudur. Vücuttaki damarlar, dokulardan oksijen almak için kanı kalbe ve akciğerlere geri getirir. Ancak hastalıklı damarlarda kan aslında yanlış yöne akabilir. Bu, özellikle geri dönen kanın yerçekimiyle savaşması gereken bacaklar için geçerlidir.

Sonuç, genişlemiş, ağrılı ve çirkin hale gelen damarlar olabilir. En sık görülen semptomlar zonklayıcı ağrı ve varisli damarlar çevresinde kaşıntıdır. Ek olarak, bazı hastalar şunları yaşayabilir:

  • Bacak şişmesi
  • Tipik olarak ayak bileği seviyesinde oluşan ve iyileşmesi yavaş olan yaralar
  • Varisli damarlarda oluşan ve ağrılı bir inflamatuar reaksiyonla sonuçlanan kan pıhtıları (bunlar nadiren yaşamı tehdit eder ve kalbe ve akciğerlere gidebilen daha derin damarlardakilerden farklıdır)

Kadınların erkeklerden daha fazla varis geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu özellikle birden fazla çocuğu olan kadınlar için geçerlidir. Varisli damarlar da yaşlandıkça gelişebilir ve kötüleşebilir. Genetik de bir rol oynayabilir. Varisli damarları olan yakın aile üyeleriniz varsa, bunları kendiniz geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Ülser-Varis

Varisli Damarlar İçin En Etkili Tedaviler Nelerdir?

Bacağını ayak bileğinden yukarıya doğru sıkıştıran ve bacaktan kan akışına yardımcı olan kompresyon çorapları, varisli damarlarla ilgili semptomların yönetilmesine yardımcı olmada çok etkili olabilir. Bununla birlikte, birçok hasta çorapları giymeyi rahatsız bulmaktadır.

Varisli damarların tedavisine yardımcı olmak için çeşitli minimal invaziv ayakta tedavileri vardır. İşlemler sırasında kullanılan ilaçlardan herhangi birine karşı olası bir olumsuz reaksiyon durumunda, hastane ortamında olmak, hastaların ihtiyaç duyabilecekleri herhangi bir acil tıbbi bakıma hızlı bir şekilde erişmelerini garanti eder.

Birkaç Tedavi Seçeneği:

  • Termal (lazer veya radyofrekans) ablasyon
  • Damar çıkarma (flebektomi)
  • Küçük damarları yok etmek için yara izi bırakan ajanların enjeksiyonu (skleroterapi)

Bu tedavi seçenekleri, çeyrek inçten daha az insizyon gerektirir. Hastalar genellikle prosedürden 30 dakika sonra eve gidebilir ve rutin aktivitelerinin çoğuna 24 saat içinde devam edebilir. Bununla birlikte, hastalar çoğu işlemden sonra iki hafta boyunca daha ağır egzersizlerden kaçınmalıdır. Hastalar genellikle bir ila iki hafta sonra bir miktar rahatsızlık bekleyebilirler. Bu genellikle asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ilaçlarla etkili bir şekilde yönetilir.

Varislerin Nedenleri

Ev İlaçları ve Önleme

Birçok web sitesi varisli damarlar için çeşitli ev ilaçları tanıtıyor, ancak bu iddiaların çoğunu destekleyecek çok fazla araştırma yok. Ev ilaçlarının çoğunun zararlı olma olasılığı düşük olsa da, denemeden önce bunları doktorunuzla tartışmak her zaman en iyisidir.

Varis oluşumunu engellemenin bir yolu yokken, aşırı kilolu olmak varis gelişimi için bir risk faktörü olarak öne sürülmüştür. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak, kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir ve bunları önlemeye yardımcı olabilir.

Jason P. Vachon, MD, Rhode Island Medical Imaging’de vasküler ve girişimsel bir radyologdur. Varisli damarların ve kronik venöz problemlerin tedavisinde uzmanlaşmıştır. Newport Hastanesi, The Newport Daily News için bu aylık sütunu sağlar.

Varisli Damarlara Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?-Kaynak: newportri.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir