İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Varislerin Nedenleri ve Tedavisi

Varislerin Nedenleri ve Tedavisi yazımızda varis nedir ve nasıl oluşur, tedavisi nasıl yapılır ne zaman ayaklanabilirsiniz ve önlem olarak ne yapılabiliri yazdık.

varisli

Varis Nedir?

Bacak toplar damarlarındaki genişlemelere varis denilir. Varisler kılcal damarların oluşmasıyla başlar ve ileri aşamalarda genişlemeler olur. Boyutu 1 cm’ye kadar toplar damarlara ulaşabilir. Yüzeysel toplar damarlarda gözüktüğü zaman bu varisler, sizde bir hastalığın olduğuna işarettir. Damarlar vücut da doğru bir şekilde pompalanmadığı için bacaklarda kalıyor. Kan tam anlamıyla yukarıya doğru taşınmadığı için bacaklarda şişikler meydana geliyor. Kan uzun yıllar toplar damarlarda birikerek damarların genişlemesine neden olmaktadır. Başlangıç olarak 3 mm büyüklüğünde kılcal damarların oluşmasıyla başlar. Daha sonra kanlar birikerek varis damarlarını oluşturur.

varis-tedavisi

Varisin Nedenleri

Eğer ailenizde ve büyükleriniz de varisleri olan var ise sizde de genetik olarak olma ihtimali vardır. Varise yatkınlığınız genetik olarak gelir fakat kendinizi koruyarak varis oluşumunu engelleyebilirsiniz. Fazla ayakta duran ve hareket etmeyen kişilerde varis oluşumu yüksektir. Ayakta dik durarak ve hareketsiz bir şekilde işlerinizi yapıyorsanız risk altındasınız demektir. Hareketsiz bir yaşamda bu varislerin oluşmasını tetikler. Bunun yanı sıra uzun süre oturmak da varise zemin hazırlar. Öncelik olarak hareket etmeye özen gösterin.

varis_coraplari

Varis Tedavisi

Artık varis tedavisi ameliyatsız bir şekilde yapılabilmektedir. Lazer yardımıyla genişleyen damar boylu boyunca yakılır. 3 mm civarı kılcal damarlara da uygun ilaçlar verilerek onlarında iyileşmesi sağlanır. Aynı gün taburcu olabiliyorsunuz. Varis tedavisinde yeni yöntemler ile ameliyat olmanıza gerek kalmadan varislerinizden kurtulabilirsiniz. Lazer tedavisine ek olarak köpük tedavisi de uygulanmaktadır. Varislere neden olan ana damar ortadan kaldırıldıktan sonra yanlarda kalan ufak varislere de iğne ile girerek köpük tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile de bacak komple varislerden kurtarılır ve tekrar oluşması engellenir. Lokal anestezi ile yapılan tedavide 1 gün içinde evinize gidebilirsiniz. Bacakta ki görüntü bozukluğu ve varise bağlı ağrılardan kurtulmuş olursunuz. Bacağınızda kanayan yaraları da bu tedavi ile tedavi etmiş olursunuz. Tedaviden 10 gün sonra izler gitmektedir. 2 ay boyunca varis çorabı giymeniz önerilmektedir. Bir kaç ilaç verilerek daha iyi sonuç alınması sağlanır.

Spor yapmak varis oluşumunu önleyen bir aktivitedir. Varislerinizi mutlaka tedavi ettirin. Kanamalı yaralar ve damarlar içinde pıhtılaşma sorunları yaşarsınız.

Varislerin Nedenleri ve Tedavisi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir