You are currently viewing Vanilya Bitkisinin Asıl Değeri Ne Kadardır?
Vanilya

Vanilya Bitkisinin Asıl Değeri Ne Kadardır?

Vanilya Bitkisinin Asıl Değeri Ne Kadardır? yazımızda çoğunluğu Madagaskar Adası’nda yetişen doğal vanilyanın gerçek parasal değerini, yetiştirme zorluğunu ve artan fiyatını yazdık.

Vanilya Bitkisinin Asıl Değeri

Bir zamanların mütevazı baharatı olan vanilya, şu sıralarda en pahalı baharatlardan biri konumundadır. Vanilyanın kilosu 600 dolara kadar çıkmıştır ve bu fiyatıyla gümüşten değerlidir.

Vanilyalı Krema Yapımı
Vanilyalı Krema

Vanilyanın Fiyatı Neden Yükseliyor?

Vanilyanın %75 kadarı Madagaskar Adası‘nda yetişmektedir. 2017 yılında adada yaşanan kasırga, adanın vanilya yetiştirilen iki büyük alanına zarar verdi. Yaşanan kasırgadan sonra küçük üreticiler vanilya yetiştirmekte zorlanıyor ve 1 tane vanilya çubuğunu yetiştirmek 4 yıl alabilmektedir. Bununla birlikte asıl sorun vanilyanın ana vatanı sanılanın aksine Madagaskar değildir. Vanilya Meksika‘dan gelmektedir. Vanilya bitkileri Meksika’da arılar tarafından polenlenmektedir. Madagaskar’da ise bu işlem elle yapılmaktadır ve bitki yılda 1 kere çiçek açmaktadır. Her asmada ki her bir çiçeği polenlemek çok büyük özen isteyen bir iştir. Vanilya çok değerli olduğu için yetiştiriciler vanilyalarını hırsızlardan korumak için ekstra önlemler almak zorunda kalıyor. Sabahtan akşama kadar birde hırsızlara karşı dikkatli olmak zorundalar. Yetiştiriciler vanilyalarına o kadar önem veriyor ki, her bir vanilya çubuğuna ayrı ayrı isim veriyorlar. Fazlasıyla emek isteyen vanilya yetiştirmenin sonunda muhteşem kokulu siyah tohumlar elde ediliyor.

1 kilo kadar vanilya tohumu için yaklaşık olarak 600 çiçek gerekiyor. İnsanların yemiş olduğu vanilyalı dondurma ya da keklerin içindeki vanilya ise muhtemelen yapaydır. Yaklaşık 200 yıldır sentetik vanilya (vanilin) üretilmektedir. Vanilin ise gerçek vanilyanın 20’de 1 fiyatına satılmaktadır. Vanilyalı diye almış olduğunuz çoğu üründe sentetik vanilya kullanılmaktadır. Gerçek vanilya kullanılan ürünlerin fiyatları ciddi oranda yüksek olacaktır.

Vanilya Bitkisinin Asıl Değeri Ne Kadardır?-Kaynak: BBC NEWS

Bir yanıt yazın