İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Van Kedi Villasında Van Kedileri Çok Mutlu

Van Kedi Villasında Van Kedileri Çok Mutlu

Van Kedi Villasında

Van Kedi Villasında Van Kedileri Çok Mutlu yazımızda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde faaliyet yürüten Van Kedi Villasında özenle korunan Van kedilerinin mutluluklarını yazdık.

Van Kedi Evi, Van Kedi Villası Oldu

Van’ın en önemli simgeleri arasında bulunan, dünyaca ünlü ve cana yakınlığı, ipeksi beyaz kürkü, değişik göz renkleri ve yüzmeye olan ilgileriyle bilinen Van kedileri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulan Van Kedi Villası’nda özel ilgiyle yetiştirilmektedir. Van kedilerinde saf bir ırk elde edebilmek ve neslini korunması amacıyla 1992 yılında hizmete açılan Van kedi evi, geçen zaman içinde hizmet kalitesini geliştirerek ismini ‘Van Kedi Villası’ olarak değiştirdi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, hayvanlara verilen konforlu hizmet konusunda Türkiye’de Van Kedi Villası gibi bir merkezin olmadığını belirtti. Van kedilerine beş yıldızlı otel konforunda hizmet verdiklerini söyledi. “Burası 1992 yılında Van kedisi neslinin tükenmeye yüz tutmasıyla kurulan bir merkezdir. Tabi yıllar içinde birçok tadilat geçirdik, birçok yenilik yapmak zorunda kaldık. Bu yüzden bu yapının gelmiş olduğu seviye itibariyle, hem başkalarının yaptığı hataların bize mal olmaması adına kendi adımızı değiştirdik. Burada kedi evi villası adını tüm hakkıyla kullanıyoruz. Pozisyonumuz da o yöndedir. Buradaki hayvanlara 5 yıldızlı otel konforunda hizmet ediyoruz. Van kedisinin bu şekilde organizasyonu, bina yapısı, hem üretim, hem sahiplendirme, hem araştırma, hem bilinçlendirme, hem de eğitim çalışmalarının birlikte yürütebildiği Türkiye’de böyle bir merkez yok. Dünyada da barınma amacıyla kullanılan binalar var ama bir neslin korunması için bu amaçla kurulan ender yerlerden bir tanesiyiz” dedi.

Van Kedisi
Van Kedileri

Van Kedi Villasında Yürütülen Hizmetler

Van Kedi Villasında 8 kişilik bir ekiple hizmet vermektedirler. “Burada kedilerin muayenesi, sağlığı, tedavisi, üretimi ve beslenmesiyle ilgili komple bir faaliyet yürütülüyor. 3 bin metrekarelik kapalı alanımız var. Merkezimiz her gün deterjan ve çamaşır sularıyla yıkanıyor” diye konuştu. “Van kedisiyle ilgili duyarlılık her geçen gün artıyor” Kedi villasında günlük yaklaşık 700 ziyaretçi ağırladıklarını ve kedilere olan duyarlılığın her geçen gün arttığına dikkat çeken Kaya, “Burada günlük 600-700 ziyaretçi ağırlıyoruz. Hem gelen kedi sahiplendirme taleplerinden, hem gelen ziyaretçi yoğunluğundan, hem de diğer faaliyetlerde insanların göstermiş olduğu duyarlılıktan anlıyoruz ki Van kedisiyle ilgili bilinçlenme önemli bir seviyeye gelmiş durumda” dedi. Van kedileri bu durumdan oldukça memnun olduklarını ziyaretçileri karşılarken gösteriyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir