Anasayfa » Sağlık » Uzun Süreli Covid Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun Süreli Covid Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçişleri Bakanlığı PCR Testi Zorunluluğu

Uzun Süreli Covid Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Covid-19 Testiniz Pozitif Çıktıktan Haftalar Sonra Hala Hasta mı Hissediyorsunuz? İşte Uzun Süreli Covid Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Not: Amerika’nın Kansas Şehri incelenmiştir.

COVID-19 hiçbir yere gitmiyor. Kansas City‘nin omikron dalgası aşağı doğru eğilim gösteriyor gibi görünse de, genellikle uzun nakliyeciler olarak adlandırılan bazı insanlar, ilk pozitif testlerinin ardından aylarca hala devam eden COVID semptomlarıyla uğraşıyorlar.

Muhtemelen daha önce “uzun COVID” ifadesini duymuşsunuzdur, ancak bu tam olarak nedir? Üniversite Sağlığında Girişimsel Kardiyolog Dr. Paramdeep Baweja ile uzun süreli COVID, Kansas City’deki insanları nasıl etkilediği ve bununla uğraşıyorsanız hangi kaynakların mevcut olduğu hakkındaki sorularınızı yanıtlamak için konuştuk.

Uzun Süreli Covid Nedir?

Uzun COVID, sağlığınızı ve yaşamınızı tipik COVID-19 semptomlarından daha uzun süre etkileyebilecek bir dizi semptomdur. Uzun süreli COVID’li çoğu insanın semptomları iki ila dokuz ay veya bazen daha uzun sürer. Bazı tahminler, COVID-19’dan kurtulanların üçte birinden fazlasının bir tür kalıcı semptomlar geliştirdiğini gösteriyor.

Bazı semptomlar yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, hafıza bozukluğu, baş dönmesi, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışı ve depresyonu içerir. Baweja, Üniversite Sağlığına giden birçok insanın, uzun süreli COVID nedeniyle yaşam kalitelerinde bir düşüş tanımladığını söyledi.

Kansas Şehrindeki Kişiler Nasıl Uzun Süreli Covid’den ETKİLENİYOR?

Uzun süreli COVID semptomları can alıyor. Baweja, hastalarının sürekli göğüs rahatsızlığı ve nefes darlığı duygularının ne kadar fiziksel aktivite yapabileceklerini etkilediğini söyledi.

“Bazen evde rutin işleri yapmak bile zor” dedi.

Ayrıca, bazı kişilerin hafızalarında bozulma olduğunu ve devam eden COVID-19 semptomlarının stresinin hastalarında zayıf konsantrasyon ve depresyona yol açtığını söyleyerek, COVID’in uzun süredir hastaların zihinlerini ve zihinsel sağlığını etkilediğini görüyor.

UZUN SÜRELİ COVIDİ NASIL TEDAVİ EDİYORSUNUZ?

Baweja, uzun süreli COVID hastaları için tedavinin çok yönlü bir yaklaşım olduğunu söyledi. Semptomların çoğu, belirli bir vücut veya organ sistemine dayanır, bu nedenle insanların vücudunun o kısmına özen gösterilmesi gerekir.

Örneğin, nefes darlığı yaşayan kişilerin önemli bir akciğer hasarı olup olmadığını görmek için akciğerlerini kontrol ettirmeleri gerekebilir. Göğüs ağrısı olan hastalar, kalıcı olan COVID semptomlarının yanı sıra kalp problemleri geliştirmiş olabilir.

Psikolojik ve bilişsel şikayetleri olan hastalar için bir psikolog görmeleri gerekir ve iyileşmek için uzun süreli nörobilişsel terapiye katılabilirler.

Önemli uzun vadeli sorunları olan bazı hastaların ayrıca fizik tedaviye ve evde bakıma ihtiyacı olabilir.

Uzun Süreli Covid Durumunu ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Baweja, eksiksiz bir aşı setinin uzun süreli COVID-19 kapma riskinizi azaltabileceğini söyledi.

Her şeyden önce COVID-19 ile enfekte olmamaktan daha iyi bir şey olmadığını söyledi, bu nedenle maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve enfeksiyonu önlemek için iyi hijyen uygulamak çok önemli.

Dr. Baweja, “İnsanların, bu tür bir sorunla savaşmak için tek silahlarının bunlar olduğunu anlaması gerekiyor” dedi.

UZUN COVID HAKKINDA HERKES NE BİLMELİ?

COVID-19’dan iyileşme süresi, durumunuzun ne olduğuna bağlı olarak uzayabilir.

Baweja ve University Health dış iletişim müdürü Leslie Carto’nun vurguladığı bir şey, insanlara devam eden semptomları ve onları nasıl etkilediklerini anlattıklarında inanmanızın önemli olduğudur.

Dr. Baweja, “(Uzun COVID) semptomları biraz daha az net bir şekilde tanımlanabildiğinden ve çok çeşitli semptomlar olduğundan, insanlar genellikle sağlık hizmeti sağlayıcılarını sorunlarının gerçek olduğuna ikna etmekte zorlanıyorlar” dedi. “Bunun tanınması, özellikle burada Truman’da giderek arttı.”

COVID BELİRTİLERİ DURMAZSA İNSANLAR NEREDEN YARDIM ALABİLİR?

Yardım var ve doktorlar ve araştırmacılar uzun süredir COVID üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Üniversite Sağlığı var COVID Kurtarma Merkezi. Bu sorunları ele almak ve hastalara uzun süreli COVID için özel bakım sağlamak için yapılmış kapsamlı bir kliniktir. Uzun süreli COVID ile uğraşıyorsanız, randevu alın.

Kansas Üniversitesi Sağlık Sistemi ayrıca uzun vadeli semptomlarla mücadele etmek için tasarlanmış uzun bir COVID programı vardır.

Kansas Sağlık Sistemi Üniversitesi’nde dahiliye uzmanı olan Dr. Branden Comfort, iyileşmeyi hızlandırmada en etkili olan bakımı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Sağlık sistemi bu yöntemleri kullanarak aşağıdaki semptomları tedavi eder:

  • Yorgunluk ve egzersiz intoleransı: kişiselleştirilmiş fiziksel ve mesleki terapi planları
  • Beyin sisi: konuşma terapisi
  • Nefes darlığı ve öksürük: solunum egzersizleri, pulmoner rehabilitasyon, belirli vakalarda inhaler, gerekirse oksijen, öksürük kesiciler
  • Kan akışıyla ilgili sorunlar: kompresyon çorapları, sıvılar, artan tuz, diğer kompresyon giysileri, bazen beta blokerler
  • Uykusuzluk: standart uyku ilacı ve uyku hijyeni
  • Döküntüler veya diğer cilt yaraları: topikal steroidler
  • Depresyon/Anksiyete: olağan tedaviler
  • Kardiyak tutulum: gerçek miyokardit ise steroidler, ancak diğer kardiyak durumlarla ilişkili bakım standartları
  • Gastrointenstinal: Bunu gördüklerinde, genellikle gastropareziye benzer bir bağırsak geçiş sorunudur, bu nedenle bu durumlarda metoklopramid ve eritromisin kullanmak

Enfekte olduktan sonra 12 hafta veya daha uzun süre COVID-19 semptomlarınız varsa, yardım için arayın.

Dr. Baweja, “Sonunda bir iyileşme var” dedi. “Yardım alırsan, daha çabuk iyileşebilir, hayatına geri dönebilir ve şu anda çok çaresiz görünen tüm o şeylerin kontrolünü eline alabilirsin.”

Uzun Süreli Covid Hakkında Bilmeniz Gerekenler-Kaynak: kansascity.com

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir