SağlıkYaşam

Uzun Süre Oturmak Bedene İhanet Anlamına Gelmektedir

Uzun Süre Oturmak Bedene İhanet Anlamına Gelmektedir yazımızda günümüz yaşamının insanlara dayadığı uzun süreli oturmanın vücuda zararlarını, hareket etmenin yollarını, şehir trafiğinde ayakta durmanın ve hareket etmenin önemini ve kadın-erkek oturma farkını yazdık.

Uzun Süre Oturmak Yağlanmaya Neden Oluyor

Uzun süre oturmak bedenimizi zorlamaktadır. Kişi oturduktan 20 dakika sonrasında metabolizma hızı yarı yarıya düşmektedir. Metabolizma hızı düştüğünde vücutta yağlanma başlar. Çok oturma sonucu vücutta yağlanma oluşur. İlk 20 dakikadan sonra iyi kolesterol %20 düşmektedir. Damarlar daha hızlı yaşlanır. Çok oturduğumuz zaman aşağıda bulunan kanı pompalayan toplar damarlarda sıkışma olur. Arada bir ayağa kalkıp damarları rahatlatmak gerekir. Bacaklarınızı ara sıra kasmanız gerekir. Eğer yerinizden kalkamıyorsanız, aracın gazına basar gibi ayağınızı oynatmalısınız.

İnsülin direnci de kalçadan ve bacak kaslarından başlamaktadır. Yeni yaşam tarzı insanları oturarak çalışmaya ittiği için insülin direnci de çok fazla yaşanmaktadır. Kasların ve damarların muhakkak aralarda hareket ettirilmesi gerekir. Kanser olmamak için, damar sertliğinden korunmak için, yağlanmamak için, kas ve kemik erimesini önlemek için ayakta kalmak önemlidir. Oturmak yerine hareket etmek, sağlığı korumada ciddi öneme sahiptir. Bilgileri öğrenirken ayakta olmak daha etkilidir.

Diyabet Şeker Hastalığı Önleme

Yolculuk Yaparken Hareket Etme İmkanı

İstanbul gibi trafiği bol olan şehirlerde otobüslerde yolculuk yapanlar uzun süre oturmamalıdır. Oturduğunuzda biraz dinlendikten sonra yerinizi başka birisine vererek ayakta kalmalısınız. Arabada olanlar kırmızı ışıklarda durduğu zaman ayaklarını kasabilirler. Bu işlemi yapamayanlarda sadece karın kaslarını kasarak da kaslarını koruyabilirler.

Doğumdan Sonra Karın Germe Ameliyatı

Oturma da Kadınların Daha Riskli Olması

Kadınların oturmasına bağlı hastalık riski erkeklere göre daha fazladır. Kadınların kasları daha az olduğu için uzun süreli oturmalar sağlıkları için olumsuzluk yaratmaktadır. Kadınlar erkeklerden daha yağlıdır. Bunun nedeni de çocuğu dünyaya getirme görevi olan annenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolama zorunluluğu olmasıdır. Depolanan enerjide yağ olarak depolanır. Hayatın bir dengeden ibaret olduğunu kadın ve erkeğin farklı vücut tiplerinden de görebiliriz. Hayatımıza bolca hareketi sokmamız gerekir. Uzun süreli oturmadan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Hareket etmenin karşılığını fiziksel, ruhsal ve mental olarak mutlaka alırız.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir