İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Üzüm Kenti Olma Yolunda Alaşehir

Üzüm Kenti Olma Yolunda Alaşehir

Üzüm Kenti Olma Alaşehir

Üzüm Kenti Olma Yolunda Alaşehir yazımızda Manisa‘nın Alaşehir ilçesinin üzüm üretiminde almış olduğu kademeyi, sultaniye üzümünün ülke kalkınmasında etkisi ve üzüm kenti olmanın önemini yazdık.

Üzümün Ülkelere Katkısı

Ege bölgesinin tarımsal ürünleri hayati önem taşımaktadır. Sofralık üzümlerde Alaşehir için büyük bir ekonomi oluşturmaktadır. Alaşehir güzel iyi hissettiren şehir anlamındadır. Toprağının ve ikliminin üzüm yetiştirmeye el vermesi neticesinde yerli halk devlet desteğiyle birlikte üzüm üretimine ağırlık vermiştir. Üzüm üretimi tam 5000 yıldır Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Alaşehir’in sultaniye üzümünü herkesin seveceği bir marka ve dünyaca tanınmış bir meyve olarak tanınması için yoğun çalışmalar devam etmektedir. Alaşehir’de üzüm dışında maden suyu bulunmaktadır. Jeotermal enerji kaynakları da bu ilçede bulunmaktadır.

Sultaniye üzümü, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Topraklarda boydan boya üzüm bağları bulunmakta ve bu bağlardan harika üzümler çıkmaktadır. Tarımsal ekonominin küçümsenmemesi gerekir. Bazı ülkeler sadece ürettikleri meyveler ile anılmaktadır. Sadece üzüm üreterek birçok ülke ekonomisini iyileştirmiştir. İtalya, Avustralya, Şili ve Güney Afrika ekonomisi bunlardandır. Alaşehir’de kültür, tarih, kararlı bir ekip, iyi bir yerel yönetim bulunmaktadır. Bu etkenlerin hepsinin doğru bir şekilde çalışmasıyla Türkiyeyi kalkındıracak dünya çapında bir üzüm markası ortaya çıkabilir.

Üzüm Kenti

Üzüm Kenti Olmanın Önemi

Alaşehir‘de 20 bin aile tarımdan dolaylı yollardan geçimini sağlamaktadır. Alaşehir’e insanların gitmesi için bir amacı olması gerekir. Çoğu insan Alaşehir’e gitmemiştir çünkü oraya gitme amacı yoktur. Oradakiler bile bir şekilde şehre gitmeyi amaçlamaktadır. Şehir yerine kırsal kesimde üzüm üreterek rahat bir yaşam yaşayabilirler. Alaşehir üzüm kenti olarak anılmaya başladığı zaman muazzam bir üzüm ekonomisi olacaktır. Alaşehir’in bu güzel üzümünü dünyanın her noktasını ulaştırmak ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. Kentten köye dönüş için istihdam paketleri, teşvikler ve yardımlar devlet tarafından insanlara yapılmalıdır. Alaşehir’in topraklarının ürünlerini tüm dünyaya ulaştırma imkanımız bulunmaktadır. Teknoloji desteği ve yeni nesil sanayi ile üzüm üretiminde üst seviye verimi ve kaliteyi elde etme imkanını üretici bulabilecektir. Bu imkanların verilmemesi üzüm kenti olma yolunda büyük bir eksiklik oluşturacaktır.

Üzüm Üretiminin Sürekli Olması Gerekliliği

Alaşehir’de 70 tane soğuk hava deposu bulunmaktadır. Bu firmalar ile Alaşehir’in üzümleri dünya ülkelerine ihraç edilmektedir. Özellikle kuru üzüm ithalinde Amerika’dan sonra ikinci sırada ülkemiz gelmektedir. Alaşehir’in en büyük sorunlarından biri üzüm üretiminde sürdürülebilirlik olmamasıdır. Son yıllarda bu soruna yönelik bir takım uygulamalar yapılarak bu sorunun üstünden gelinmeye çalışılmaktadır. Organik tarım yapılması da üzüm deki pazar payını arttırmaktadır. Alaşehir üzüm ile büyüyecektir ve ülkemizi büyütecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir