MutfakSağlıkTarım ve Hayvancılık

Uzmanlara Göre Baharatlardan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Günün En İyi Zamanı

Uzmanlara Göre Baharatlardan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Günün En İyi Zamanı

Türk Yemek Kültürü

Uzmanlara Göre Baharatlardan En İyi Şekilde Yararlanma Zamanı

Altın zerdeçallı süt ve diğer baharatlı içecekler bir sebepten dolayı sabahları favorilerdir. Onlarca yıldır beslenme uzmanları ve araştırmacılar, baharat ve baharat takviyeleri tüketmenin sağlığa olan faydalarından bahsediyorlar – jalapeno gibi baharatlı yiyeceklerden değil, zencefil, tarçın ve zerdeçal gibi baharatlardan bahsediyoruz. Birçok Doğu diyetinin temel unsuru olan şey artık dünya çapında bir sağlık trendi haline geliyor – mahalle kafeleriniz bile menülerini zerdeçallı altın sütlü latte  ve zencefilli bağışıklık güçlendirici içecekler içerecek şekilde genişletiyor.

Peki ya baharatlı yiyecek ve içecekleri yedikten sonra şişkinlik hissederseniz veya geceleri mide ekşimesi ve ülserle uykusuz kalırsanız? Hangi baharatların günün hangi saatlerinde tüketilmesinin en faydalı olduğunu öğrenmek, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir ve daha uzun vadeli avantajlar sağlayabilir.

Kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı YaQutullah Ibraheem Muhammad, “Çoğu insan için işe yarayan bir şey sizin için çalışmayabilir” dedi. “Diyetçiler, müşterinin mevcut koşullarına ve sağlık sorunlarına – normalleştirmek istediklerine, sağlık hedeflerine vb. – bakar ve sonra onlar için en iyi çözümleri bulur.” İnsanlara kendi koşullarını analiz etmeden önce kör tavsiyeler almamalarını tavsiye ediyor.

Herhangi bir yeni diyete başlamadan önce, özellikle reçeteli ilaçlar alıyorsanız, deneyimli bir uzmana danışın. Bazı ilaçlar, baharatlarla çok yakın alındığında etkisiz hale gelir ve kişiselleştirilmiş planlar, baharat toleransınızı ve ihtiyaçlarınızı gösterir. Ancak burada dikkate alınması gereken birkaç genel yönerge var.

Uzmanlara Göre Baharatlardan En İyi Şekilde Yararlanmak
Altın zerdeçallı süt ve diğer baharatlı içecekler

Baharatlardan Besin Maddeleri Emmek İçin Günün En İyi Zamanı

Kayıtlı diyetisyen Supriya Lal, “Vücudunuzun baharatlardan gelen besinleri emmek için daha fazla zamanı olduğu için günün erken saatlerinde daha iyidir” dedi. Gün geçtikçe, bazı insanlar baharatları tolere etmekte zorlanır ve mide ekşimesi yaşayabilir. Fıtık veya gastroözofageal reflü hastalığınız (GÖRH) varsa, günün herhangi bir saatinde baharatlarla ilgili sorun yaşamaya daha yatkın olacaksınız.

Bazen bir baharatı yemenin en faydalı yolu her baharat çeşidine özgü olabilir. Örneğin çemen tohumu içeren bitki çayları, yatmadan önce tüketildiğinde emziren annelerin süt yapmasına yardımcı olabilir. Zencefil genellikle yemeklerden sonra sindirimi desteklemek ve mide bulantısını önlemek için tüketilir. Dünyevi ve tatlı tarçın, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir ve bir sabah çayına veya bir kase yulaf ezmesine lezzet katabilir. Su, smoothie veya yulaf ezmesi ile birlikte alınan bir tutam kalonji (Çörek otu tohumu), kolesterolü düşürmeye, kan şekerini düzenlemeye ve iltihabı önlemeye yardımcı olabilir.

Ayurveda danışmanı Diana Bellofatto, sindirim enzimlerinizi harekete geçirerek vücudunuzu baharatlara hazırlamanızı önerir. Bunu sabahları limonlu ılık su içerek yapabilirsiniz.

Bellofatto ve diğer Ayurvedik uzmanlar stratejilerini geleneksel Hindu tıp sisteminden elde edilen bulgulara dayandırırlar. Baskın enerjinizi bulmak için temel bir dosha testi ve her grup kendi önerilen baharat karışımlarına bağlı kalmalıdır. Tipik olarak, baharatların üreme sorunları için sabahları ilk iş olarak, yemeklerin sindirim için ve yemeklerden sonra dikkat için alınması gerektiğine inanılmaktadır.

Muhammed başka bir çerçeve tavsiye etti. “Günün saati yerine ne pişirdiğinize bakmak isteyebilirsiniz” dedi. Muhammed, medeniyetlerin sadece daha fazla lezzet katmak için değil, aynı zamanda sağlığa yararlı olabilecek besinleri yaratıcı bir şekilde ekledikleri için baharatlarla belirli ürün ve protein kombinasyonlarını pişirdiğine dikkat çekti. Örneğin, kuzu veya tavuktaki tarçın, hipertansiyonu yönetmeye yardımcı olmak için fazla tuz ihtiyacını azaltır; veya iltihapla uğraşmanız gerekiyorsa, kırmızı biber, zerdeçal ve zencefil iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Baharatların Faydaları-Zerdeçal

Hangisi Daha İyi, Bütün Baharatlar mı yoksa Kuru Tozlar mı?

Lal, “Baharatların bütün gıda formları, daha güçlü oldukları için her zaman en iyi sindirim özelliklerine sahiptir, bu nedenle ilk tercihiniz taze, bütün baharatları çiğ veya yemeklerle pişmiş olarak tüketmek olmalıdır” dedi. Ayrıca çiğ olarak satın aldığınızda çabuk bozulabilen baharatları (taze zencefil ve zerdeçal kökü gibi) daha sık kullanırsınız. Ayrıca, toz baharatlar birkaç ay sonra güçlerini kaybetme eğilimindedir, bu nedenle son kullanma tarihini kontrol edin ve altı aydan uzun süredir rafta olan baharatları atın.

Toz baharatlar birkaç ay sonra etkisini kaybeder, bu nedenle kaplarınızdaki tarihi kontrol ettiğinizden emin olun.

Baharatları diğer malzemelerle karıştırmak onları daha da güçlü hale getirebilir. Örneğin karabiber ile zerdeçal tüketerek bir antioksidan olan kurkumin emilimi %2.000 artar. Aynı şekilde kakule ve tulsi (kutsal fesleğen), kafeinli içeceklerdeki asitliği azaltmak için kullanılan bir Ayurveda ilacıdır.

Programınız size her gün evde besleyici, baharatla zenginleştirilmiş yemekler pişirmek için zaman tanımayabilir, bu durumda önceden hazırlanmış organik baharat karışımları satın almanızda bir sakınca yoktur. Bellofatto, sindirim sisteminde genel sağlığı, canlılığı ve dengeyi korumak için yemeklerden önce veya sonra klasik Ayurveda karışımından (kimyon, kişniş, rezene, zencefil ve kakule) 1/2 çay kaşığı yemeyi öneriyor.

Muhammed, FDA tarafından onaylanmadıkları ve genellikle glüten kalıntılarının yanı sıra dolgu maddeleri de içerdikleri için “besin açısından yoğun, süper gıda, baharat takviyeleri” tozlarına ve haplarına karşı uyarıda bulunur. Jelatin kılıflı bitkisel kapsüller Helal diyetler için uygun olmayabilir.

Bellofatto, “Sağlık çubukları ve bağışıklık güçlendiriciler harikadır, ancak bazen çok fazla içeriğe sahiptirler ve vücudunuz her şeyi aynı anda işleyemez” dedi. Bitkisel çaylar, iksir çekimleri ve baharatlı yeşil smoothie’ler bugün daha erişilebilir – hareket halindeyseniz ve fazladan bir doza ihtiyacınız varsa, içeceğinize veya yemeğinize kendi baharat karışımınızı serpin.

Ortalama sağlıklı bir birey için baharatlar günlük diyete (beslenmeye) kolayca dahil edilebilir. Ancak aklınızda belirli sağlık hedefleriniz varsa, kayıtlı bir beslenme uzmanıyla görüşün ve sizin için doğru çözümü bulun.

Uzmanlara Göre Baharatlardan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Günün En İyi Zamanı-Kaynak: huffpost.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir