İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Uzman Diyetisyene Göre, Enerji İçecekleri Kalp Sağlığına Neden Zararlı?

Uzman Diyetisyene Göre, Enerji İçecekleri Kalp Sağlığına Neden Zararlı?

Uzman Diyetisyene Göre Enerji İçecekleri

Uzman Diyetisyene Göre, Enerji İçecekleri Kalp Sağlığına Neden Zararlı?

Uzman Diyetisyene Göre, Enerji İçecekleri Kalbe Zarar Veriyor

Uzman diyetisyene göre, kalp sağlığınız için en kötü içecek enerji içeceğidir. Kalp sağlığınızı korumak için günlük olarak yapabileceğiniz birçok şey var. Biraz daha fazla egzersiz yapmaya karar verebilir, stres seviyenizi düzenlemeyi deneyebilir, daha iyi bir uyku çekebilir veya diyetinizi daha kalp-sağlıklı yiyecekler içerecek şekilde değiştirebilirsiniz. Bu adımların tümü değerlidir, özellikle de kalp sağlığınızı korumanın tek adımlı bir çözümü olmadığı için. Daha sağlıklı olmak için bu cesur adımları atan biriyseniz, mutlu bir kalbe giden yolculuğunuzu olumsuz etkileyebilecek belirli yiyecek ve içeceklerden de uzak durmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, Balance One Supplements’teki Trista Best’e göre, enerji içecekleri kalbiniz için alabileceğiniz en kötü içeceklerdendir.

Enerji İçecekleri Kalp Sağlığına Neden Zararlı?

Best, ” Kalp sağlığına potansiyel olarak zararlı olan tüm içecekler arasında, enerji içecekleri listenin başında yer alıyor” diyor ve “bunun nedeni, kafein ölçülü tüketildiğinde kalp için sağlıklı olabilse de, bu içeceklerin sadece bir porsiyonda 300 miligram kafein bulunuyor.” Birincisi, çok fazla kafein kalp çarpıntısı gibi kaygı semptomlarını şiddetlendirebilir. Halihazırda kalp çarpıntısına yatkın biriyseniz, enerji içecekleri içmek rahatsız edici çarpıntılara neden olabilir. Cleveland Clinic, ” genellikle tehlikeli olmasalar da endişe verici olabileceklerini” belirtiyor.

Fazla kafeinin de daha zararlı yan etkileri olabilir. Best, “Ne yazık ki, bir kişiyi atriyal fibrilasyona sokabilir, yüksek tansiyona neden olabilir ve hatta bazı durumlarda kalp krizi ve felce yol açabilir” diyor. Çok fazla kafein ile kan basıncındaki artış küçük olabilir, ancak zaten yüksek tansiyonu veya başka kalp sorunları olan biriyseniz, bu kalp sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Başka Bir Potansiyel Yan Etki

Bir enerji içeceğinden çok fazla kafein içmek vücudunuz üzerinde idrar söktürücü bir etkiye sahip olabilir, bu da normalden daha fazla idrara çıkmanız gerektiği anlamına gelir. Best, bunun, insanların bazen su yerine bunları içtiği gerçeğiyle birleştiğinde, farkında olmadan susuz kalabileceğiniz konusunda uyarıyor. Ve ne yazık ki, “susuz kalmış bir kişinin kalbi, vücutta daha az kan dolaşımı olduğu için daha fazla çalışmak zorundadır” diyor Best.

Fazla Kafeinden Uzak Durun

Halihazırda yüksek tansiyon veya diğer kalp komplikasyonlarıyla mücadele eden biriyseniz, enerji içeceklerinden veya çok fazla kafein tüketmekten kaçınmak isteyebilirsiniz.

Uzman Diyetisyene Göre, Enerji İçecekleri Kalp Sağlığına Neden Zararlı?-Kaynak: eatthis.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir