İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Uzay Yolculuğunda Tekrar Kullanılabilir Roketler

Uzay Yolculuğunda Tekrar Kullanılabilir Roketler

Uzay Yolculuğunda Spacex

Uzay Yolculuğunda Tekrar Kullanılabilir Roketler yazımızda SpaceX şirketinin uzaya roket gönderme denemelerini, Mars’a yolculuğun zorlu olmasını, tekrar kullanılabilir roket teknolojisini, SpaceX ve Amazon şirketlerinin uzay yolculuğuna verdiği önemi yazdık.

SpaceX Şirketinin Uzay Yolculuğunda Roketlerinin Durumu

İnsanlar dünya dışında yaşayabilmek için uzaya roketler fırlatmaya devam ediyor. Elon Musk‘ın kurduğu SpaceX şirketi 2002 yılından 2017 yılına kadar tam 12 deneme gerçekleştirdi. Bu denemelerdeki amaç gönderilen roketin tekrar dünyaya indirilebilmesiydi. Tekrar kullanılabilen roketler uzay yolculuğunda büyük bir ivme kazandıracaktır. SpaceX şirketinin fırlattığı roketlerin 9’u başarılı olurken, 3’ü iniş esnasından yaşadığı problemler nedeniyle başarısız olmuştu.

Aralık Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Mars

Mars’a Yolculuğun Ay’a Yolculuktan Daha Zor Olması

Genel olarak Mars’a ulaşmaya çalışan insansız uzay araçlarının 3/2’si başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bundan 50 yıl önce Ay’a gidilebilmiştir fakat Mars’a gidebilmek hala tam başarıya ulaşmamıştır. Stephen Petranek “Mars’da Nasıl Yaşarız” kitabında sebebini açıklamıştır. Dünya, güneşin etrafını 365 günde tamamlarken, Mars ise 687 günde tamamlamaktadır. Bu nedenle iki gezegen birbirinden ayrı düşerek güneşin iki ayrı yanında kalmaktadır. İki gezegen arasındaki en yakın mesafe 2013 yılında olmuştur. Bu yakınlıkta 54.7 milyon kilometre olarak ölçülmüştür. Mars ile dünya arasındaki mesafe ile Ay ile dünya arasındaki mesafe farkı 140 kat ile 1000 kat arasında değişmektedir. Uzun mesafe olması Mars’a yolculuğu zorlaştırmıştır.

Uzay Yolculuğunda

Tekrar Kullanılabilen Roket Teknolojisi

Uzaya fırlatılan roketlerin maliyeti oldukça fazla tutmaktadır. NASA dahil bu maliyeti kaldırabilecek güçte değildi. İnsansız roketler fırlatıldıktan sonra roketin bazı parçaları görev esnasında veya tamamı görev sonrası okyanusa düşmekteydi. Roketin önemli parçaları bu düşme sırasında büyük zarar görüyordu. Bu nedenle her roket denemesinde yeni bir roket yapılıyor ve maliyeti üst düzeyde oluyor. Bu nedenle şuandaki en büyük düşünce roketlerin tekrar kullanılabilmesidir.

Roketlerin tekrardan kullanılması, uzaya yolculuk denemelerinin artmasına ve maliyetlerin çok azalmasını sağlayacaktır. Uzay taşımacılığı ekonomik hale gelecektir. İleride insanların uzaya taşınması için roketlerin düzgün bir şekilde gezegene inmesi ve az enerji harcaması gerekiyor. Roketler yere inerken ateşleme yapılır ve hızının sıfıra indirilmesi sağlanır. Uzaydaki Mars ve Ay’ın yer çekimi az olduğu için ve uzay aracının ağırlığı da az olduğu için yere indirmek dünyadakinden daha kolaydır. Dünyanın yer çekim kuvveti fazla olduğu için daha büyük bir ateşleme gücüne ihtiyaç duymaktadır. Dünyaya indirilecek roketlerin bunun yanında hava şartları ve rüzgar hızı da hesaplanıp yere indirilmesi teknik hesaplamaların iyi yapılmasına bağlıdır.

SpaceX ve Amazon Şirketlerinin Gayretleri

Dünya üzerinde SpaceX şirketi kurucusu Elon Musk ve Amazon firması kurucusu Jeff Bezos yeniden kullanılabilir roketler üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Uzaya gitme hayalinin en büyük parçası, geriye dönüşünün sağlam bir şekilde yapılmasından geçtiği görülmektedir. İlerleyen zamanlarda bu şirketlerin başarıya ulaşması beklenmektedir.

Uzay Yolculuğunda Tekrar Kullanılabilir Roketler-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir