MutfakYaşam

Uzakdoğu Mutfağı Hakkında Bilgi

Uzakdoğu Mutfağı Hakkında Bilgi yazımızda Uzakdoğu mutfağında genelde hangi besinlerin kullanıldığını, sağlık için neleri yemediklerini, Uzakdoğu mutfağında evlerde yemek yemenin yavaş yavaş kaybolmasını ve Çinlilerin mutfak kültürünü yazdık.

Uzakdoğu Mutfağı Kültürü

Uzakdoğu mutfağı gizli ve zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Uzakdoğu mutfağında yemek yemek sadece karın doyurmak anlamına gelmemektedir. Yemeğin bir ruh ve felsefesi olduğuna inanırlar. Uzakdoğulular vücut ısılarını yükseltecek yiyecekleri tercih etmektedir. Uzakdoğu’da genel olarak kalabalık nüfus ve ekilecek alan kıtlığı göze çarpmaktadır. Bu yüzden az malzemeyi en iyi şekilde değerlendirmek ön planda olmuştur. Uzakdoğu mutfağında pirinç ve çorba beslenmenin temelini oluşturmaktadır. İnsanlar süt ve süt ürünlerini hiç kullanmıyor ayrıca mutfaklarında tuz, şeker ve undan uzak duruyorlar. Tatlılar ise az yapılmaktadır. Tatlı çeşitleri meyve ağırlıklı, şerbetli kızarmalar ve pudingler şeklinde oluyor.

Uzakdoğu mutfağı son derece sağlıklı ve kolesterolden uzaktır. Yiyecekleri uzun süre saklayabilmek için kızartıyorlar. Pirinç, balık, et çeşitleri ve sebzeler buhar ile pişirilmektedir. Bu yöntem de oldukça sağlıklıdır. Uzakdoğu ülkelerinin zengin mutfaklarında tropik iklim ağırlıklı meyve çeşitleri Hindistan cevizi, mango, topioca v.b, kökler, her çeşit baharat, şeker, soya fasulyesi, bambu kamışı gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Suşi Yemenin Zararı-Ringa solucanı

Uzakdoğu Evlerinde Kaybolan Mutfak Kültürü

Uzakdoğu’da da insanlar popüler kültürün de etkisiyle genelde dışarı da yemek yiyorlar. Yeni yapılan ev mimarilerinde mutfak kültürü yok olmaya başlamıştır. Bunun nedeni de insanlar artık evde yemek yapmak istemiyorlar ve her şeyini dışarıdan almak istiyorlar. Bu durumun iki nedeni vardır. İlki dışarıda aile boyu yemek yemek, evde hazırlamaktan daha ekonomik ve daha basit gelmektedir. Diğer nedeni de insanların çoğu, zamanını çalışarak geçiriyor ve yemek hazırlamaya zaman bulamıyorlar.

Tropikal Meyve Pitahaya
Pitahaya Ejder Meyvesi

Uzakdoğu Mutfağı-Çin Mutfağı

Uzakdoğu mutfağı denilince akla ilk gelen ülke mutfakları arasında Çin mutfağı yer almaktadır. Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer almaktadır. Çin mutfağının kendine has bazı malzemeleri vardır. Soya fasulyesi ve soya fasulyesinden türeyen malzemeler Çin mutfağında büyük öneme sahiptir. Soya sosu, soya sütü, fasulye filizi ve tofu bu malzemelerdendir.

Çin Menemeni Yapılışı
Çin Menemeni

Uzakdoğuluların Zayıf Kalma Formülü

Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan insanların çoğunluğu zayıf insanlardır ve kilolarla dertleri yoktur. Uzakdoğu mutfağına göre kilolu insanların vücudunda da iki tane düşman vardır. Bunlar fazla yağ ve ödemdir. Bunlardan arınmak için insanlar vücut ısılarını yükseltecek yiyecekleri tercih etmektedir. Çinliler, vücut ısılarını yükseltecek yiyecekleri enerji toniği olarak adlandırırlar. Bu tür yiyecekler tüm Çinlilerin sofralarında mutlaka yer alır. Enerji toniklerinin önde gelenleri baharatlar, sirke, soğan ve sarımsaktır. Diğer enerji tonikleri tavuk ve dana ciğeridir. Uzakdoğu insanları tatlıyı ekşi ile birlikte kullanırlar. Tatlı, ekşi ve acıyı yemeklerde aynı oranda kullanırlar. Bir öğünde 50-60 kalori alırlar. Çinliler yemeklerini küçük porsiyonlarla ve yavaş yerler. Yavaş yemek tokluk hissi verir ve az yemeyi sağlar. Büyük porsiyonlar ise daha fazla yemeye neden olacaktır. Çinlilerin zayıf kalma formülünde yağ oranı düşük, sebze ağırlık beslenme temeldir.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir