Uyuşturucu Bağımlılığı

Uyuşturucu Bağımlılığı Gençleri Bitiriyor

Haber Psikoloji Sağlık Yaşam

Uyuşturucu Bağımlılığı Gençleri Bitiriyor yazımızda son yıllarda hızla kullanımı artan ve bağımlılık yapan uyuşturucuyu, neden başlanıldığını ve uyuşturucunun getirdiği ekonomik gücü yazdık.

Uyuşturucu Bağımlılığı

Uyuşturucu Kullanımında Yaşanan Artış

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre, Dünyada 250 milyon kişi uyuşturucu kullanmaktadır. Uyuşturucuya ulaşmak kolay olduğu için kullanıcı sayısı da gittikçe artmaktadır. Dünyada uyuşturucu ticareti hacmi 320 milyar dolardır. Uyuşturucunun getirisi çok fazla olduğu için kötü niyetli insanların bir numaralı para kazanma yoludur. Terör örgütleri de uyuşturucu pazarını para kazanma yolu olarak kullanmaktadır. Her gün yeni yeni uyuşturucu madde piyasaya sürülmektedir. 700’ü aşkın uyuşturucu madde insanları zehirlemek için sokaklarda satışa çıkarılmıştır. Dünya üzerinde uyuşturucu madde kullanan 250 milyon insandan çok azı eroin kullanmaktadır. Farklı farklı uyuşturucu modeli üretilerek kişilere servis edilmektedir. Dünya üzerinde uyuşturucu kullanma hızı gittikçe artmaktadır. Resmi kurumların yaptığı araştırmaya göre son 10 yılda ülkemizde uyuşturucu kullanma hızı 1/17 oranında artmıştır. 17 kat hızlı bir şekilde insanlar uyuşturucu maddeleri kullanmaktadır. 29,5 milyon uyuşturucu madde bağımlısı psikolojik ve diğer ağır hastalıklarla mücadele etmektedir. Hayatları zehir olmuştur.

Uyuşturucu Bağımlılığı

Uyuşturucu Bağımlılığı Olan Kişilerin Ortak Özellikleri

Uyuşturucu kullanmada, batı kültürünün yalnızlık modası çok etkilidir. Yalnız olan insanlarda uyuşturucu kullanımı oldukça fazladır. Bunun yanında parçalanmış aile ve kötü arkadaş etkisi uyuşturucu kullanma nedenleridir. Uyuşturucu kullanan kişilerin temel özellikleri benzerdir. İlk olarak zevk alarak hayatı yaşama istekleri vardır. Zevk alınan her şey doğrudur, zevk alınmayan her şey yanlıştır düşüncesini benimsemektedirler. Diğer kişisel özellik ise benmerkezci olmalarıdır. Kişiler kendi çıkarlarına uygun şeyleri yapmak istiyorlar. Oluşan problemleri çözmek yerine kendi zevkine bakan kişilerdir. Yalnız olan kişiler yatkındır. Son olarak mutsuz ve depresyonda olan kişiler uyuşturucuya başlayabilmektedir.

Uyuşturucu Bağımlılığı

Uyuşturucu Satışı Son Yıllarda Giderek Artıyor

Uyuşturucu satışı internet üzerinden yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Esrarın %25’i, ekstazinin %40’ı, Lsd’lerin %30’u internet üzerinden satılmaktadır. Uyuşturucu bağımlılığı normalde kişisel bir hastalıktır, fakat toplumda yaygın hale gelince toplumsal bir hastalığa dönüşmüştür. Eski yıllarda ülkemiz uyuşturucu maddelerin geçiş merkeziydi. Transit yol olarak ülkemizden Avrupa’ya uyuşturucu gitmekteydi. Şimdi ise uyuşturucu satıcıları ülkemizin insanlarını da hedef almıştır. 17 kat artan bir uyuşturucu kullanımı bu durumu göstermektedir. Polisin son zamanlarda yakalamış olduğu uyuşturucular da bunun göstergesidir. Toplum olarak bilinçlenmeli ve gençlere sahip çıkmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir