İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uyku Problemleri Ve Çözüm Yolları

Uyku Problemleri Ve Çözüm Yolları yazımızda derin ve iyi bir uykunun tüm yaşantımıza nasıl etki ettiğini ve uyuyamama problemlerinin çözümlerini yazdık.

Uyku Problemi

Şuan ki yaşantımızda insanların en büyük sorunlarından biride tam anlamıyla uyuyamamaktır. Uykusunu tam alamayan veya sıkıntılardan uyuyamayan kişiler tüm günlerini yarı-ölü olarak geçiriyorlar. Bu da iş ve aile yaşantılarında olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kent de yaşayan insanların stresleri köylerde yaşayanlara göre daha çoktur. Maalesef para kazanma adına İstanbul, Anlara ve İzmir gibi kentlere de yaşamaya çalışan insanların uyku düzenleri de bu oranda çok düşük oluyor. Sıkıntısız uyuyabilen insan sayısı her geçen gün azalıyor ve ilaç kullanımları da bu oranda yükseliyor.

uykusuzluk1

Uyku Apnesi

Fazla kilo alımlarında uyku apnesi artmaktadır ve bu sizde uyku açlığı meydana getirmektedir. Çok uyusanız da bu size yeterli gelmemektedir. Diğer taraftan ise az uyuyan insanlar da da çok yemek yeme gibi bir alışkan baş göstermektedir. Eksik uyuyan çocuklar da şişmanlığa eğilimli olmaktadır. Bilgisayarın, televizyonun ve telefonun başından kalmayan çocuklar anne ve babasından gizliden gizleye uykusundan feragat edip zamanını bunlarla harcamaktadır. Bu da çocuklarda fazla yeme gibi bir özellik ortaya çıkarmaktadır. Uyku apnesi: Uyurken solunum yolların tam olarak çalışmaması, düzgün nefes alamama, horlama ve kesik kesik nefes alma gibi vücudu yoran bir uyuma şeklidir. Vücut da alamadığı oksijeni almak için kendince hızlandırma yaparak uyurken bile yıpranmamıza neden oluyor Bu da bizim kalitesiz bir uyku çekmemize sebebiyet veriyor. Bununla birlikte de çeşitli hastalıklar meydana geliyor. Yağ metabolizmanızı bozuyor ve yağlanmanıza neden oluyor. Şeker metabolizmasını bozuyor ve diyabet rahatsızlığına neden oluyor.

uyku

Uyuma Düzeni Nasıl Olmalı?

Uyku problemiyle başa çıkmanın başlangıcı olarak nasıl bir uyku düzeniniz ve yapınız varsa ona göre bir uyuma saati geliştirmelisiniz. Uykuya eğilim genetik miras olarak kişiye atalarından aktarılır. Bununla yaşamayı öğrenmek zorundadır. Kimine 6 saat uyku yeterken, kimine 10 saat uyku yeterli gelmektedir. Size yeten saat neyse onun dışına çıkmayın yoksa hastalıklar sizi bulur. Öğle vakti yapılan şekerleme sizin zinde ve dinç olmanızı sağlar. Peygamber Efendimizin uyku düzenini(s.a.v.) baz alırsak; Yatsıdan sonra yatış 22.00 civarı, Teheccüde kalkış 02 – 03.00 civarı, Kaylule yapış 11-13.00 arasıdır. Kaylule çalışma hayatında zor olacaktır. Bu tür uyuma şekli hem dinen uygun olanı yapmak, hem az uyku ile çok verim almak, hem de Peygamber sünnetleri ile düzene girmiş oluruz. Size iyi uykular.

Uyku Problemleri Ve Çözüm Yolları

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir