Ekonomi ve ParaHaber

Üst Düzey ABD Hazine Yetkilisi, Yaptırımların Savuşturulması Konusunda BAE ve Türkiye’yi Uyaracak

Üst Düzey ABD Hazine Yetkilisi, Yaptırımların Savuşturulması Konusunda BAE ve Türkiye’yi Uyaracak

Üst Düzey ABD Hazine Yetkilisi, Yaptırımların Savuşturulması Konusunda BAE ve Türkiye’yi Uyaracak

ABD Hazine Bakanlığı’nın üst düzey yaptırım yetkilisi önümüzdeki hafta Türkiye ve Orta Doğu‘ya yapacağı ziyarette, ülkeleri ve işletmeleri, Washington’un sert önlemleri alırken ABD kısıtlamalarına tabi kuruluşlarla iş yapmaları halinde G7 pazarlarına erişimlerini kaybedebilecekleri konusunda uyaracak. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle uygulanan yaptırımlardan kaçınma girişimleri üzerine uyaracak.

Hazine açıklamasına göre; Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson, 29 Ocak haftasında Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye‘ye seyahat edecek ve Washington’ın agresif bir şekilde yaptırımlarını uygulamaya devam edeceğini yinelemek için hükümet yetkilileri, iş dünyası ve finans kurumlarıyla görüşecek.

Bakanlık, “İzin verilen yargı bölgelerinde faaliyet gösteren bireyler ve kurumlar, yaptırım uygulanan kuruluşlarla iş yaptıkları için G7 pazarlarına erişimlerini potansiyel olarak kaybetme riskiyle karşı karşıya” dedi.

İlk olarak Reuters tarafından bildirilen gezi sırasında Nelson, Hazine’nin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü acımasız savaş nedeniyle uygulanan yaptırımlardan ve ihracat kontrollerinden kaçınma çabalarını bastırma çabalarını, İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetini, ekonomik büyümeyi baltalayan yasadışı finans risklerini ve yabancı ülkelere yatırım ele alacak.

Gezi, üst düzey bir Hazine yetkilisinin, geçen yıl Washington’un Rusya’ya yönelik ABD kısıtlamalarının uygulanmasını sağlamak için Ankara’ya yaptığı baskıyı artırmasıyla birlikte yetkililer tarafından yapılan bir dizi uyarının ardından yaptırımları görüşmek üzere Türkiye’ye yaptığı son ziyarete işaret ediyor.

ZORLU İLİŞKİLER

Nelson’ın gezisi, iki NATO müttefiki pek çok konuda fikir ayrılığına düştüğü için ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir döneme denk geliyor.

Son zamanlarda, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmayı reddetmesi Washington’ı rahatsız ederken, Ankara, F-16 savaş uçağı satın alma talebinin giderek iki İskandinav ülkesinin ittifaka katılıp katılamayacağıyla bağlantılı olmasından hüsrana uğruyor.

Nelson, 2-3 Şubat tarihlerinde Türkiye’nin başkenti Ankara’yı ve finans merkezi İstanbul’u ziyaret edecek. Bir Hazine sözcüsü Cuma günü Reuters’e verdiği demeçte, işletmeleri ve bankaları, nihayetinde Rusya ordusu tarafından kullanılabilecek potansiyel çift kullanımlı teknoloji transferleriyle ilgili işlemlerden kaçınmaları gerektiği konusunda uyaracak.

Çift kullanımlı ürünler hem ticari hem de askeri uygulamalara sahip olabilir.

Washington ve müttefikleri, binlerce kişiyi öldüren ve yaralayan ve Ukrayna şehirlerini enkaza çeviren işgalden bu yana Moskova’yı hedef alan çeşitli yaptırımlar uyguladı.

Türkiye, Rusya’nın işgalini kınadı ve Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları gönderdi. Aynı zamanda, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşı çıkıyor ve hem Moskova hem de Karadeniz komşuları olan Kiev ile yakın bağları var.

Rusya ile ticaret ve turizmi de hızlandırdı. Bazı Türk firmaları yaptırımlar nedeniyle geri çekilen Batılı ortaklardan Rus varlıkları satın aldı veya almaya çalışırken, diğerleri ülkede büyük varlıkları elinde tutuyor.

Ancak Ankara, Türkiye’deki uluslararası yaptırımların etrafından dolaşılmayacağına dair söz verdi.

Washington, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarından kaçınma konusunda da endişeli.

ABD geçen ay önde gelen Türk iş adamı Sıtki Ayan ve onun şirketler ağına, onu İran Devrim Muhafızları adına petrol satışları ve kara para aklama için kolaylaştırıcılık yapmakla suçlayarak yaptırımlar uygulamıştı.

Sözcü, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeyken Nelson’ın ülkedeki “yaptırımlara zayıf uyum”a dikkat çekeceğini söyledi.

Washington, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli şirketlere İran’la ilgili yaptırımların delinmesi nedeniyle bir dizi yaptırım uyguladı ve Perşembe günü Ukrayna’da savaşan Rus paralı asker şirketi Wagner Group’a verdiği destek nedeniyle BAE merkezli bir havacılık firmasını atadı.

Bakanlık, Umman’da Nelson’ın terörün finansmanı da dahil olmak üzere yasa dışı finansmanla mücadelede işbirliğini görüşmek üzere meslektaşlarıyla bir araya geleceğini söyledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir