İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini: ‘Bir Bakıma Üçüncü Dünya Savaşı Çoktan Başladı’

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini: ‘Bir Bakıma Üçüncü Dünya Savaşı Çoktan Başladı’

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini: ‘Bir Bakıma Üçüncü Dünya Savaşı Çoktan Başladı’

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini
Nouriel Roubini

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini: ‘Bir Bakıma Üçüncü Dünya Savaşı Çoktan Başladı’

Başkan Vladimir Putin‘in Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında “taktik” nükleer silah kullanmayı reddetmesi, geçen ay dünyanın çoğunu gerginleştirdi. Ancak ekonomist Nouriel Roubini, yaklaşık sekiz aydır devam eden bu çatışmada nükleer bir tırmanışın küresel bir savaşın sadece başlangıcı olabileceğini söylüyor.

Dünyanın, İran’da ve ABD için en endişe verici olan, Çin’in Tayvan için savaşı etrafında nükleer bir çatışma görebileceğini söyleyen Roubini, “Dr. Doom”, Büyük Durgunluğu tetikleyen 2008 konut krizi de dahil olmak üzere korkunç tahminlerinin gerçekleşmesinden sonra açıkladı.

New York Üniversitesi işletme profesörü, ABD ve Çin arasında zaten bir soğuk savaşın var olduğunu ve Başkan Xi Jinping‘in Çin ve Tayvan’ı birleştirmeyi amaçladığı için bunun bir “sıcak savaşa” tırmanabileceğini iddia ediyor. Roubini, Pazartesi günü Yahoo Finance’in 2022 Tüm Piyasalar Zirvesi’nde, “Megatehitler: Geleceğimizi Tehlikeye Atacak On Tehlikeli Tehdit ve Onlardan Nasıl Kurtulabiliriz” adlı kitabının yayınlanmasından önce göründü.

Roubini, “Bir bakıma, Üçüncü Dünya Savaşı çoktan başladı” dedi. “Ukrayna’da başladı çünkü bu çatışmanın Rusya ve Ukrayna’nın çok ötesine geçen daha geniş etkileri var. Başka bir şeyin başlangıcı.”

Rusya, Yaptırımlar Kalkana Kadar
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Batı ‘ve bir dizi revizyonist güç’ arasında bir soğuk savaş

Pazartesi günü Yahoo Finance’in baş editörüne konuşan Roubini, jeopolitik tehditleri ve ABD ile Çin arasında olduğu kadar Batı ile Rusya, Çin, İran gibi “revizyonist” güçler arasında ortaya çıkan yeni bir soğuk savaş dediği şeyin altını çizdi. Kuzey Kore ve Pakistan.

Roubini, bu krizin ABD’yi tuzağa düşürebileceğini belirterek, “Aslında ABD, Avrupa ve Batı’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra yarattığı ekonomik, sosyal ve jeopolitik düzene meydan okuyorlar” dedi.

Roubini, Ukrayna’ya ek olarak başka bir parlama noktasının da İran olabileceğini söylüyor. “ABD ile İran arasındaki yeni nükleer anlaşma müzakereleri hiçbir yere gitmiyor ve İsrail, [İran’ın] nükleer olacak mı – ve ondan bir adım uzaktalar “- onlara saldıracağımızı söylüyor.

Aynı zamanda, iki ülke ticaretten emeğin hareketine ve teknolojiye kadar birçok cephede ayrılmaya devam ederken, ABD ve Çin bir çarpışma rotasındalar. Önümüzdeki 5-10 yılın, Tayvan konusunda ABD ile Çin arasında bir çatışmanın olacağı ve bu soğuk savaşın sıcak bir savaşa dönüşmesinin tetikleyicisi olabileceğine inanıyorum” dedi. “Üçüncü Dünya Savaşı’na bu şekilde geliyoruz.”

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, bu hafta Komünist Parti’nin ulusal kongresinde ulusunun tepesinde üçüncü bir dönem talep etmesi bekleniyor ve bu, onu Mao Zedong’dan bu yana Çin’in en güçlü hükümdarı olarak pekiştiriyor.

Lider ayrıca Pazar günü konferans başladığında Çin ordusunu daha da güçlendirmeye çağırdı ve bildirildiğine göre ülkenin “barış zamanlarında tehlikeye hazırlıklı olması [ve] yağmurlu bir güne hazırlanmalı ve şiddetli rüzgarların büyük testlerine ve yüksek dalgalara dayanmaya hazır olmalı” dedi.

Bu hafta gelişmeler, Tayvan üzerindeki gerilimlerin bu yaz ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2 Ağustos’ta Taipei’yi ziyaret etmesiyle zirveye ulaşmasından sonra geldi. Çin savaş gemileri adayı kuşatarak dünya pazarlarını karıştırdı ve Çin’in doğrudan Tayvan’a saldırması durumunda çok daha korkunç sonuçların ortaya çıkma olasılığını artırdı.

Ukrayna’da, bu çatışma Pazartesi günü Kiev’de patlayıcı yüklü Rus intihar insansız hava araçlarının patlamasıyla başka bir boyut kazandı. Saldırılar binaları ateşe verdi ve Ukrayna’nın başkentindeki sinirleri daha da yıprattı.

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini: ‘Bir Bakıma Üçüncü Dünya Savaşı Çoktan Başladı’-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir