İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Umudu Kaybetmemek İçin Gerçekçi Hedefler Koymak

Umudu Kaybetmemek İçin Gerçekçi Hedefler Koymak

Umudu Kaybetmemek İçin

Umudu Kaybetmemek İçin Gerçekçi Hedefler Koymak yazımızda insanların hayata karşı umutlarını kaybetmesinin nedenlerini, doğru hedef belirlemenin kişinin hayatında en önemli durum olduğunu ve kişisel gelişimin kaybedilen umudu tekrardan kazandırmasını yazdık.

Umudu Kaybetmemek İçin Hedefler Gerçekçi Olmalı

Umudunu kaybetme ikiye ayrılır. Birincisi gerçekçi hedefler koymak, ikincisi kazanmak neye göre bitmiştir. Hedefinizi koyarken başta gerçekçi olmalısınız. Hedefinizi koyarken diğerlerinin sizi gaza getirmesine izin vermeyin. Okumak istediğiniz ve yapmak istediğiniz mesleğe yönelin. Ailenizden ve yakınlarınızdan çekinerek ve gaza gelerek en yüksek mevkilerde olmayı hedeflemeyin. Bu durum sizi hedeflediğiniz mesleğe götürebilir fakat mutlu olmanızı sağlamayabilir. Sevmediğiniz mesleği yaptığınız müddetçe mutlu olamazsınız, sizin bu durumunuz karşısında da çevrenizde olanların pek umurunda olmaz. Hedef doğru olduğu zaman hedefe vardığınızda mutsuz olmazsınız.

Üniversiteyi, ailesinin istediği bölümü kazanarak giden ve daha sonra pişman olup tekrardan istediği bölümü okumak için üniversiteye başlayan binlerce öğrenci bulunmaktadır. Hayatından birkaç yıl gitmiş olmasını umursamazlar. Diğer taraftan istemediği bölümde okuyup daha sonra o işle uğraşanlar ise tüm hayatı boyunca mutsuzluğa mahkum olurlar. Kişiler anne ve babasını mutlu etmiş olur, fakat kendileri mutlu olamazlar.

Evli Çiftlere Mutlu Evlilik İçin Tavsiyeler-Düğün

Evliliklerde Durağan Yaşam

Aynı durum evliliklerde de yaşanmaktadır. Evlilikte umut edilen şey ile gerçekleşen şey tutmayınca boşanmalar yaşanmaktadır. Bu durumlar nedeniyle umudunu kaybedenlerin en büyük yaşadığı şey statik yaşama geçmektir. Dinamik bir hayat yaşamayan ve statik bir şekilde yaşayan hayatlar oluşmaya başlıyor. Haftalar birbirinin aynı şekilde yaşanmaktadır. Pazartesiden Pazara kadar günler hep aynı şekilde yaşanmaktadır. Bu kişiler hayatta pes etmiştir ve yeniliklere uzaktırlar. Yeni hobiler edinmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni yerler gezmek v.b şeylerden uzak dururlar. Kişinin hiçbir şeye karşı umudu kalmamıştır. Tek isteği şey ise bir an önce ölüp bu hayattan gitmektir. Umudunu kaybedenlerin varacağı noktada depresyonda bulunmaktadır.

Sümela Manastırı Manzara

Kişisel Gelişim Umudu Yükseltiyor

Kişi başkasının belirlediği hedefi kendisine hedef belirlememelidir. En yüksek hedefleri belirlemeye gerek yoktur. İnsanlar kendilerini çok önemli bir yerlere koymamalıdır. Hiç kimse vazgeçilmez değildir. Herkesin yerine birileri mutlaka bulunur. Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanmayı bırakmak gerekir. İnsanların bu nedenle kendilerine ve topluma küsmemesi gerekir. Ne yaparsa kendisine yapar. Diğer insanların pek de umurunda olmaz. Umudunuzu kaybettiğiniz zaman başarmanıza çok az kalmışken vazgeçmiş olursunuz. İşte insana bu çok koyar. İnsanlar eksikliklerini iyi ölçmeli ve ona göre önlemini almalıdır. Gelişim kişiyi değiştirecektir. Kişinin kendisine yeni bir şeyler katması ona yeniden umut yükleyecektir. Gelişimden kasıt, kişinin kendisine yeni kültür katmasıdır. Umudu kaybetmemek dileğiyle.

Umudu Kaybetmemek İçin Gerçekçi Hedefler Koymak-Haluk Tatar‘ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir