Anasayfa » Seyahat » Umre Ziyareti

Umre Ziyareti

Umre Ziyareti-Umrenin Faydaları

Umre Ziyareti yazımızda umre yapmanın bize kazandırdığı faydalar, ibadet etme azmi ve 2017 yılında umre yapma imkanlarını yazdık.

Umre Ziyareti-Eskilerde umre

Umre Yapmanın Faydası

Umre ziyareti her Müslüman için büyük önem arz etmektedir. O kutsal toprakları kendi gözümüzle görmek ve Peygamber (s.a.v) efendimizin yaşadığı yerlerde bulunmak, bizlerin ufkunu açacaktır. Eski zamanlarda Kabe ziyaretleri aylarca sürermiş. Son yüzyılda ise günlerce sürermiş bu kutsal yolculuk. Develer ile günlerce bu kutsal toprakları ziyaret için yol alırmış insanlar. Peygamberimizin kabrini ziyaret etmek için bu kadar eziyet çeken Müslümanlar oraya vardıklarında tüm yaşamış oldukları sıkıntıların mükafatını alıyorlardı. Şu anda bulunduğumuz zamanda ise bir uçak ile 3 saatte varıyoruz ve geriye dönüşümüz yine 3-4 saat alıyor. Bu kadar hızlı ve rahat bir yolculuk ile peygamberimizi ve kutsal toprakları ziyaret etmiş oluyoruz.

Peygamber (s.a.v) sevgisi ile kutsal topraklar büyük bir istek ve arzu ile ziyaret edilir. İmanın tazelenmesi de bu yerleri gezerek içten bir şekilde yaşanır. O kadar insanın Kabe etrafında tavaf etmesi ve birbirlerini hiç kırmaması da oranın havasındandır. Tüm kötülüklerden uzak bir ortamda ibadet etme güzelliğini yaşamanın yeridir. Dünyanın tüm sıkıntı ve endişelerinden bir nebze uzakta kalabildiğiniz bu topraklar, sizin kendinizi bulmanıza ve hak yolunda yürümenize katkı sağlayacaktır.

Umre Ziyareti-Umrenin faydaları

Umre Ziyareti 2017

Umreden veya hacdan gelen insanlara baktığınızda onların nasıl bir heyecanla oraları anlattığını görebilirsiniz. Bu güzelliği yaşamakta acele etmemiz gerekir. Doğru yolda ilerlemek ve doğru olmak için takva sahibi olarak yaşamalıyız. Kutsal toprakları ziyaret ederek ve orayı gerçekten yaşayarak iç huzura kavuşmalıyız. Umre 2017 yılında diğer yıllara göre yapan kişi sayısı 2-3 kat artmıştır. İslam Dünyasının eskiye göre daha fazla zenginleşmesiyle Umre yapan kişi sayısı da artmıştır. Halkımızda da kutsal toprakları ziyaret bilinci ve imkanlar daha fazla artmıştır. Bugünlerimize şükür etmeliyiz. Umreye gidip gelenlerin tekrardan oraya gitme istekleri olduğunu görebiliriz. Bu aşk kelimelerle anlatılamaz. Gitmeyenlerin de oraya gitmesi ve oraların etkisine kapılıp daha fazla ibadet etmesi gerekir. Dünyanın geçici bir yer olduğunu hatırlayıp ahiretimize de odaklanmamız gerektiğinin farkına varmalıyız.

Peygamberimizin evi
Peygamberimizin (s.a.v) evi

2017 yılına geldiğimizde her geçen yıl yaşlanıyoruz ve zamanımız kısalıyor. Bu nedenle imkanımız varsa Mekke ve Medine‘yi ziyaret etmeli ve oranın havasını kalbimizde hissetmeliyiz. Peygamberimizin (s.a.v) evini ziyaret ederek ona selam vermeliyiz. Peygamber sevgisini yaşantımıza da uyarlayarak doğru yolda ilerlemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir