Tüp Bebek Tedavisi

Üçüncü Aya Giren Bebek Bilgileri

Yaşam

Üçüncü Aya Giren Bebek Bilgileri yazımızda üçüncü ayına giren bebeklerin genel özellikleri, yapabildikleri hareketler ve annelerin bebeğe nasıl yaklaşması gerektiğini yazdık.

Üçüncü Aya Giren Bebek Gelişimi

Bebekler üçüncü aylarında artık kişileri ayırt edebilmektedir. Konuşma seslerini de algılayabilmektedirler. Anne ve babalarının yüzlerini daha tanımadan önce onları seslerinden ayırt edebilirler. Ellerini birleştirme yeteneğine sahiptirler. Bebekler karınlarının üzerindeyken başlarını 45-90 derece arasında yukarı kaldırabilir, yüzlerine 15 cm uzaklıktaki bir cismi 180 derece takip edebilirler. Bebeklerin üçüncü ayda görmeleri neredeyse tamdır, objeleri tüm ayrıntısıyla görürler. Nesnelere tepki gösterip, almak için onlara uzanabilirler. Farklı renklerden ve oyuncaklardan hoşlanırlar. Çevresindeki hareketlere tepkisi çeşitlenir. Başlarını ve gövdelerini daha iyi kontrol ederler. Her şeyi gözler, yakalar ve emmek için ağızlarına götürürler. Uyku, uyanıklık ve yeme düzeni daha da belirginleşir. Bebekler dik oturtulduğunda başlarını dik tutabilirler. Oturtmak için kollarından çekildiklerinde baş kontrollerini sağlarlar. Annelerinin sesinin geldiği yöne dönebilirler.

Doğum Korkusunu Yenmek

Anneler bebeklerine doğrudan bakmalıdır. Bu bakış bebek için daha ilgi çekicidir. Bebeğe farklı objeler gösterilmelidir. Parlak renkli, dinlemesi, dokunması ve izlemesi ilginç olan ağzına götürdüğü zaman yutabilecek kadar küçük olmayan oyuncaklar seçilmelidir. Bebeğin oyuncakları yakalaması ve ulaşması için cesaretlendirilmesi gerekir. Bebeğin kırılmayan bir aynayla oynamasına izin verin. Kendini incelemek bebeğin dikkatini çekecektir. Bebeğin sık sık ismini söyleyin. Anne ve bebeğin baştaki ilişki durumu ileri ki yıllardaki anne-çocuk ilişkisini derinden etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir