İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma Yasağı

Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma Yasağı

Uçakta Bilgisayar ve Tablet

Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma Yasağı yazımızda Amerika ve İngiltere’nin bazı ülke şehirlerinden gelen yolcuların cep telefonundan büyük elektronik eşyaları yanında taşıyamayacağı kuralını getirmesini yazdık.

ABD’ye Uçuşlarda Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma Yasağı

Amerika hükumeti, çıkan olaylardan kendi ülkesini koruma adına bilgisayar ve tablet gibi teknolojik aletleri uçak içerisinde insanların taşımasını yasakladı. Uçakta bilgisayar ve tablet taşıma yasağı getirildi. ABD başkanı Donald Trump, başkanlığı aldıktan sonra böyle bir çok çıkış sergiledi. Kendi otoritesini kanıtlamak adına bazı kesin kararlar alarak halka başkanlığa layık olduğunu göstermek istiyor. Bu uçuş yasağının asıl amacı güvenlik diye gözükebilir ama Türk hava yollarının önünü kesmek amacı da taşıdığı aşikardır. Gelişen ve büyüyen bir değerimiz olan uçuş sektörünün önüne geçmek ve başka ülkelerin hava yollarının tercih edilmesini sağlamak adına böyle bir karar alındığı görülebilmektedir

Türk hava yolları Dünya’nın en hızlı büyüyen hava yolu şirketlerindendir ve ülkemizin adını çok güzel bir şekilde taşımaktadır. Bunu engellemek isteyen bir çok Avrupa ülkesi bulunmaktadır. Özellikle yeni yapılan 3.Havalimanı ile daha da büyüyecek olan havacılığımıza darbe vurmak istemeleri çok normaldir. Bunun üstesinden gelinmesi büyüme yolunda çok önemli bir adımdır. İstanbul’dan Amerika’ya direkt uçuşlarda bu yasak uygulanıyor, fakat siz herhangi bir Avrupa ülkesine uçarak oradaki hava yollarıyla Amerika’ya uçmasında herhangi bir yasak yok. Demek ki güvenlik yönünden hiçbir sıkıntı yok.

Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma

Avrupalıların İstediği Yolcu Artışı

Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları, Avrupa’nın ve Dünya’nın en işlek hava limanlarındandır. 3.Havalimanı eklendiğinde tam anlamıyla uçuş turizmi yönünden çok ilerilerde olacağızdır. Bunu çekemeyen ülkelerin böyle saldırılarına karşı yılmamamız gerekir. Ülkemiz dışında Arap ülkelerinden de hızla gelişen hava limanlarına da aynı uygulamalar getirilmiştir. Avrupa ülkelerinin isteğiyle oradaki insan yoğunluğunun kendi ülkelerine çekilmesini istiyorlar. Bu teknolojik yasağında buna önemli bir katkısı olacaktır. Bu uygulamanın hiç bir gerekçesi mantıklı değildir. Rekabet kurallarına uymadığı için hızlıca yetkililerin bu yasağı kaldırması gerekir. Afrika ve orta doğu ülkelerinde yasaklanan uygulamanın bizde de yasaklanması çok değişik bir durumdur.

Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma

Teknolojik Yasağın Saçmalığı

Böyle saçma bir yasak ile genel turizmi de etkileyerek insanların tatillerini kısıtlıyorlar. Her şeye zararları vardır. Yasaklanan hava yolları şirketleri uluslararası mahkemelere başvurarak haklarını hemen aramaları gerekir. Böyle saçma bir yasak olamaz. Türkiye’nin riskli görülen ülkeler klasmanında olmadığını anlamaları gerekir. Hava yollarında yapılan güvenlik denetimleri fazlaca vardır ve hiç bir tehdit unsuru yoktur. Riskli bir durum olduğundan kimse söz edemez. Böyle bir kuralın getirilmesi çok saçmadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir