Anasayfa » Seyahat » Uçak Rezervasyonu Yaparken Dikkat Edilecekler

Uçak Rezervasyonu Yaparken Dikkat Edilecekler

Uçak Rezervasyonu Yaparken

Uçak Rezervasyonu Yaparken Dikkat Edilecekler yazımızda uçak bileti alırken nelere dikkat edilmeli, doğru havalimanı seçimi, uzak havalimanı durumu, bilet fiyatı kontrolü, uçuş süresi ve uçak bileti sigortası hakkında yazdık.

Uçak Rezervasyonu Yaparken Dikkat

Gideceğiniz yeri kararlaştırdınız ve uçak bileti için rezervasyon yaptıracaksınız. Uçak rezervasyonu yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Uçak rezervasyonunu internetten veya mobil uygulamadan yapanlar acele bir şekilde rezervasyon yapmamalıdır. Hatalı rezervasyon işlemleri yapma ihtimaliniz yüksektir. Uçak rezervasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım konular bulunmaktadır.

Hava Yolu Taşımacılığında

Uçak Rezervasyonu-Doğru Havalimanını Seçmek

Uçak bileti rezervasyonu yaparken yolcular gidecekleri havalimanını karıştırıp aynı şehirdeki başka havalimanına bilet alabiliyorlar. Aynı şehirde birden çok havalimanı olması veya havalimanı isimlerinin benzemesi ile yanlış havalimanına ait uçaktan bilet alınabilmektedir. Birbiriyle alakası olmayan yerlerin uçak biletleri alınarak uçuşun rotası değişebilmektedir. Bu durumda uçak biletiniz yanabilir veya değiştirmek suretiyle tekrar alabilirsiniz. Tabi ki uçağı kaçırma olasılığınız yüksek olacaktır. Filipinler tatilini düşünenler için Boracay Adası Tatili yazımız bilgilendirici olacaktır.

Beş Yıldızlı Otel Görünümlü Uçak-Rüya Jet

Ucuza Bilet ve Uzak Havalimanı

Yolcular bazen ucuz bilet ararken şehir merkezinden çok uzakta olan bir havalimanını seçebilmektedir. Ucuza uçtum derken şehre dönmek için tekrar belirli bir ücret ödemek zorunda kalabilirler. Uçak bileti aldığınız havalimanını mutlaka gideceğiniz şehrin ne kadar uzağında olduğunu araştırın. Yoksa size fiyatı tuzlu bir bilet olarak geri döner. Paris weather havalimanı şehir merkezine 150 km uzaktadır. Munich west havalimanı şehir merkezine 112 km uzaklıktadır. Gideceğiniz havalimanını mutlaka kontrol edin. Büyük şehirlerde havalimanlarında metro ve tren istasyonlarının olması muhtemeldir fakat daha küçük şehirlerde bu ulaşım araçlarının olmaması ulaşımın zorlu olmasına neden olur. Uçaktan inip konaklayacağınız otele gitmek sizin için zorlu olabilir. Önceden rezerve yapılan havalimanı servislerine siz sonradan binmeye çalışırsanız ciddi ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Mutlaka önceden gideceğiniz yerde servislere rezerve yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

Bilet Fiyatı Kontrolü

Uçak biletinizi uygun fiyata alıp almadığınızı internet sitelerinden karşılaştırmalı olarak kontrol edebilirsiniz. Bunun için özel siteler ve mobil uygulamalar bulunmaktadır. Aynı biletin yüzlerce fiyatı olduğunu unutmayın. Erken bilet rezervasyonu yapıldığında ciddi indirimler yapılmaktadır. Uçak biletinizin ek açıklamalarına bakmayın unutmayın. Özellikle saat farkı olan şehirlere uçtuğunuzda bu kurallar önem kazanmaktadır. Uçuş sürenizi esnek tutarsanız turistik amaçlı gittiğiniz yerlerde daha fazla gezecek yere ulamış olursunuz.

Uçuş Süresini Kontrol Edin

Uçak biletinizi alırken her şeyi yaptınız fakat uçuş süresini kontrol etmediyseniz bu sizin gideceğiniz yere nasıl bir sürede varacağınızı kesinleştirmez. Uçuşunuzun Non-stop mu yoksa direkt mi olduğunu mutlaka kontrol edin. Non-stop uçuşlar sizi gitmek istediğiniz yere doğrudan getirerek hızlı bir yolculuk yapmanızı sağlar. Direkt uçuşlarda ise arada sıra havalimanlarına inerek yolcu indirip bindirerek, yolculuğun uçuş süresi artmaktadır.

Sigorta Yaptırma

Uçuş sigortası yaptırma özellikle gideceğiniz yerin iklimi ve koşullarının zorlu olması nedeniyle uçak bileti alırken uçuş sigortası yaptırmanız önerilir. Eğer uçuş iptal edilirse biletiniz yanabilir ve boşuna ücret ödemiş olursunuz. Uçuş sigortası yaptırmak bilet fiyatının biraz daha artmasına neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir