Bilim ve Teknoloji

Twitter’da Yaşanan Küresel Kesinti Binlerce Kişiyi Etkiledikten Sonra Tekrar Çevrimiçi Oldu

Twitter‘da Yaşanan Küresel Kesinti Binlerce Kişiyi Etkiledikten Sonra Tekrar Çevrimiçi Oldu

Twitter’da Yaşanan Küresel Kesinti Binlerce Kişiyi Etkiledikten Sonra Tekrar Çevrimiçi Oldu

Twitter, Çarşamba günü büyük bir kesinti yaşadı ve dünya çapında on binlerce kullanıcı, hizmetler yeniden çevrimiçi hale gelene kadar birkaç saat boyunca popüler sosyal medya platformuna erişemez veya temel özelliklerini kullanamaz hale geldi.

Olay, milyarder Elon Musk‘ın Ekim ayı sonlarında Twitter’ı CEO olarak devralmasından bu yana sosyal medya sitesinde görülen ilk yaygın hizmet kesintisi.

Kesintileri kullanıcı raporları da dahil olmak üzere bir dizi kaynak aracılığıyla izleyen bir web sitesi olan Downdetector, kesintinin zirvesinde ABD’den 10.000’den fazla, Japonya’dan yaklaşık 2.500 ve Birleşik Krallık’tan yaklaşık 2.500 kullanıcının etkilendiğini gösterdi.

Raporların çoğu, sosyal ağa web tarayıcısı aracılığıyla erişirken teknik sorunlarla karşılaştıklarını belirten kullanıcılardan geldi.

Web sitesine göre, Twitter kesintilerinin raporları Çarşamba akşamı keskin bir şekilde düştü ve bazı kullanıcılar daha sonra yorum hizmetinin normale döndüğünü söyledi.

Twitter, yorum talebine hemen yanıt vermedi ve sosyal ağın durum sayfası, tüm sistemlerin çalışır durumda olduğunu gösterdi.

Musk, Çarşamba günü daha sonra “Önemli arka uç sunucu mimarisi değişikliklerinin” kullanıma sunulduğunu ve “Twitter’ın daha hızlı hissetmesi gerektiğini” tweetledi, ancak gönderisinde kullanıcılar tarafından bildirilen kesinti süresine herhangi bir atıfta bulunmadı.

Kesinti sırasında bazı kullanıcılar, Twitter hesaplarına masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan giriş yapamadıklarını söylediler. Daha az sayıda kullanıcı, sorunun mobil uygulamayı ve bildirimler dahil özellikleri de etkilediğini söyledi.

Diğerleri, sosyal medya sitesinde bir hashtag olarak #TwitterDown trendi ile hizmet kesintisiyle ilgili güncellemeleri ve memleri paylaşmak için Twitter’a gitti.

Bazı masaüstü bilgisayarlardan Twitter’a giriş yapma girişimleri, “Bir şeyler ters gitti, ama üzülmeyin – bu sizin hatanız değil. Tekrar deneyelim.”

Musk, hizmeti hâlâ kullanabildiğini tweetledi.

Twitter’ın bozuk olup olmadığını soran bir kullanıcıya yanıt veren Musk, “Benim için çalışıyor” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Kesinti, Musk’ın kaos ve tartışmalarla damgasını vuran 44 milyar dolarlık Twitter’ı devralmasını tamamlamasından iki ay sonra geldi

Hataları düzeltmekten ve hizmet kesintilerini önlemekten sorumlu mühendisler de dahil olmak üzere yüzlerce Twitter çalışanı, bazı tahminlere göre Kasım ayında sosyal medya şirketinden ayrıldı.

Musk’ın devralmasından önce Şubat ve Temmuz aylarında binlerce Twitter kullanıcısı da küresel bir kesintiden etkilendi.

Diğer büyük teknoloji şirketleri de bu yıl kesintilerden etkilendi. Temmuz ayında, Kanada’nın en büyük telekom operatörü Rogers Telecommunications’ta yaklaşık 19 saatlik bir hizmet kesintisi, milyonlar için bankacılık, ulaşım ve hükümet erişimini kapattı.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir