Tuzak Nöropatiler

Tuzak Nöropatiler yazımızda vücutta oluşan sinir sıkışmalarının neler olduğu, nasıl oluştukları, en çok kimlerde görüldüğü, hareketsiz yaşamın büyük etkisini, Tuzak nöropatinin tanısını ve tedavi aşamalarını yazdık.

Tuzak Nöropatiler

Sinir sıkışmaları bir diğer adı Tuzak nöropati vücudun en çok kullanılan bölgelerinde oluşmaktadır. Bel ağrılarına ve bel fıtığına benzer durumları da göstermektedir. Çekilen MR’larda bel fıtığı ile karıştırıldığı durumlar bile olmaktadır. Tuzak nöropati, vücuttaki omurilikten veya beyinden çıktıktan sonra sinirlerin, herhangi bir yerde üzerindeki dokunun bir şekilde yapısının değişmesiyle baskıda kalmasıdır. Vücudun her yerinde görülebildiği için çok sıklıkla yaşanabilmektedir. Kol, el, bilek, kasık, sırt, kalça v.b yerlerde oluşan sinir sıkışmaları, uzun süreli ağrılara neden olmaktadır. Yaşam şeklinin değişmesi küçük yaşlardan büyük yaşlara kadar herkesi etkilemektedir.

Sara-Sinirsel Rahatsızlıklar-Baş ağrısı

Tuzak Nöropatiler En Çok Kimlerde Görülür?

Pasif yaşam, teknolojinin getirmiş olduğu yeni yaşam şekli tuzak nöropatilerin çok sık görülmesine neden olmaktadır. Sinir sıkışmaları bazı meslek grubunda olanlarda daha sık görülmektedir. Uzun süre klavye ile iş yapanlar, ofis çalışanları, kameramanlar, bilgisayar işi yapanlarda çok sık görülmektedir. Telefon ile uzun süre vakit geçirenlerde de sinir sıkışması bileklerde görülmektedir. Akıllı telefonlar nedeniyle sinir sıkışmaları 10-20 yaşları arasında çok sık görülmeye başlanmıştır. Yazı yazanlarda, elini kullanarak ağır işlerde çalışanlarda, operatörlerde elini çok kullanan insanlarda sıklıkla görülmektedir. Bankacılarda da çok fazla sinir sıkışması görülmektedir.

Duruş Bozukluğu ve Doğru Oturuş
Doğru Oturuş

Tuzak Nöropatileri Etkileyen Hastalıklar

Tiroid rahatsızlığı olanlarda tuzak nöropatilerin oluşması çok daha sık görülmektedir. Romatizma hastalarında da tuzak nöropatiler sıklıkla görülmektedir. Şeker hastalığı olanlarda da sık sık görülmektedir. Yaşam şekline bağlı olarak elini, kolunu çok kullananlarda çok görülmektedir. El bileğinde sıkışmaya bağlı ellerde uyuşma, dirsekte sıkışmaya bağlı parmaklarda uyuşma, ayak parmaklarında uyuşma görülmektedir.

Huzursuz Bacak Rahatsızlığı Egzersiz Tedavisi

Hareketsiz Yaşamın Sinir Sıkışmasına Büyük Etkisi

Ofislerde çalışanların sabahtan akşama kadar aynı sandalyede oturduğu bilinmektedir. Ofis çalışanlarının bir saatte bir, yerinden kalkıp hareket etmesi gerekmektedir. Hareketsiz yaşam vücudun yapısı için kötü etki oluşturmaktadır. Oturmaya bağlı kalça içinde sinirlerde sıkışmalar meydana gelmektedir. Bu da zaman içerisinde kalçadan başlayan ağrı, bacağa vurmaktadır daha sonra ise ayak parmaklarında uyuşmalara neden olmaktadır. Bu durumda otururken ve yürürken sürekli bir ağrı ve güçsüzlük yaşanmasına neden olur.

İnsanların en büyük yanlışı ise bu ufak tefek sinir sıkışmalarını ciddiye almamalarıdır. Zamanla küçük sinir sıkışmaları büyük ağrılara neden olmaktadır. Ameliyat yapıldıktan sonra bile hastanın bir takım problemleri çözüme kavuşurken, diğer sorunları devam edebilmektedir. Sinir sıkışması başlangıcında ufak tefek egzersizler ve önlemler ile tedavi yapılması çok daha yerinde çözümdür. Kızların düşük bel kot giymeleri de sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Dar giyinenler de ve kemerini çok sıkanlarda da sinir sıkışması görülmektedir.

Tuzak Nöropatiler-Sinir Sıkışması Tedavisi

Tuzak Nöropati Tanısı

En sık görülen sinir sıkışması el bileklerindedir. Elini çok kullanan her insanda görülebilmektedir. Ev hanımlarında da sıklıkla görülmektedir. Bir şeyi çok sık tuttuğunuzda yorgunluk hissi yaşanmaktadır. Dirsekte yaşana uyuşmalar, kendini ellerdeki son iki parmağın uyuşmasıyla göstermektedir. Dirseklerini çok kullanan kişilerde görülmektedir. Çok oturmaya bağlı kalçadaki sinir sıkışmasında kalçadan geçen ve ayaklara doğru inen damarda sıkışma olmaktadır. Bu sıkışmada ayakta uyuşmaya neden olmaktadır. Bu durum ayrıca zamanla güçsüzlüğe neden olarak ayağın ve bacağın felç olmasına neden olmaktadır. Uzun süre oturarak bilgisayar oynayan çocuğun felç geçirmesi gibi. Cüzdanı arka cebine koyan erkeklerde, uzun süre o kısımda oturduğunda damarda sıkışma meydana gelir ve aynı şekilde bacakta ve ayakta uyuşma ve güçsüzlük meydana gelmektedir.

Sinir sıkışmasında hastayı doktorun muayene etmesi sinir sıkışmasının tanısını %90 oranda koyulmasını sağlamaktadır. Hastaya MR çekimiyle birlikte ayırt edici olarak EMG testi yaptırılmaktadır. Sinir testiyle rahatsızlığın neye bağlı olduğu tam olarak öğrenilmektedir.

Tuzak Nöropatiler Tanı

Tuzak Nöropati Tedavisi

Sinir sıkışmasında cerrahi uygulama en son çare olarak tercih edilmektedir. Öncelikle manevra tedavisi uygulanmaktadır. Hasta bu uygulama ile rahatlatılmaktadır. Rahatlamayan hastalara fizik tedavi yaptırılmaktadır. Bundan da rahatlamayan hastaya görüntüleme altında enjeksiyon yapılmaktadır. Bu işlemlerin yapıldığı hastaların %90’ında iyileşme sağlanmaktadır. Tanısının düzgün koyulduğu rahatsızlık tedavi edilmektedir. Tuzak nörapati tedavisinde tanı büyük önem taşımaktadır. Tüm tedavilerin işe yaramadığı hastalarda en son çare olarak ameliyat yapılmaktadır. Ameliyatta kasılan damarlar gevşetilmektedir.

Tuzak Nöropatiler-Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Kara’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın