Anasayfa » Yaşam » Türklerin Başarı Yolu

Türklerin Başarı Yolu

Türklerin Başarı Yolu Nasıl

Türklerin Başarı Yolu yazımızda insanı insan yapan olumsuz duyguların başarılı olma yolunda etkisini, ailelerin çocuklarını koruması ve refah içine büyütmelerinin zararları ve yaz tatillerinde çocukların gerçek iş hayatında çalışması gerektiğini yazdık.

Türklerin Başarı Yolu-Acı, Başarısızlık, Üzüntü ve Hayal kırıklığı

Kişinin hayatının içinde acı, başarısızlık, üzüntü ve hayal kırıklığı yok ise o kişinin başarılı bir hayat hikayesi olamaz. Genellikle patron çocukları insan değeri bilmezler, kızarak insan yönetirler ve her şeye hakları olduklarını zannederler. Orta ve yüksek gelir düzeyi ailelerde çocuklarını, patron çocuklarının yaşamları gibi yetiştirmeye başladılar. Benim yaşadığım zorlukları yaşamasın diye tüm imkanlar çocuğa sunuluyor ve ondan başarı bekleniliyor. Sizin başarılı olmanızı sağlayan acı dolu hayattan çocuğunuz geçmediği için elindeki imkanların değerini bilmemektedir. Ona verilen imkanları rahatlıkla harcayabilmektedir. Eğer ailenin yaşamış olduğu zorluklar olmasaydı, bugünkü zenginliklerine gelemezlerdi. Çocuklarının böyle bir zorlu yaşam görmeyecek olması, onların başarı hikayesi oluşturmasını engelleyecektir. Zengin olmuş insanlar arasından çocukken kırsal kesimde yaşayan insanlar, daha küçükken ailesine yardımcı olur ve hayatın sorumluluğunu daha o günlerde omzuna sırtlar.

Türklerin Başarı Yolu Nedir

Benim Çektiğimi Çekmesin Yanlışı

5 yaşındaki çocuk büyük bir hayvan sürüsünü otlatıp tekrar ahırlarına bırakabilecek kabiliyeti elde eder. Aileler çocuklarını refah ortamında yaşatarak zorluk yaşamasını engellemektedir. Benim çektiğimi çekmesin diyerek çocuğuna en güzel imkanları sunmaya çalışır. İnsanı insan yapan utanma, üzüntü, başarısızlık, kızgınlık, hayal kırıklığı duygularıdır. Bu duygular olmasa insan insanlığından çıkar ve dünya daha da çekilmez hale gelirdi. Çocukların olumsuz duygu yaşaması ve zorlanması sanılanın aksine hiç de kötü bir durum değildir. Çocuklara daha küçükken ailesinde bir işi yapma görevi verilerek o işin ondan sorumlu olduğu bilinci aşılanmalıdır. En küçük aile sisteminde bir önemi olduğunu ve sorumlulukları olduğunu bilerek büyüyecektir.

Yaz Tatillerinde Çalışma Hayatı

Çocuklar okulların yaz tatillerinde ailesinin işine veya başka bir işe yönlendirilerek hayatın zorluklarını öğrenmelidir. Yazları çocuğu eğitim kurslarına göndermek yerine bir yerlerde çalıştırmak gelişimi için daha iyi olacaktır. Çocuk zaten 9 ay boyunca okula gitmiştir ve okul derslerinde sıkılmıştır farklı bir alana geçmek onun için daha iyi olacaktır. Paranın kıymetini bilme, yetişkin dilini öğrenme, sorumluluk alma, kararlarının sonuçları ile karşılaşma ve insan ilişkilerinde sınırları belirlemeyi kendi gözleri ile görecektir. Günümüzde bazı çocukların hiç bir sorumlulukları yoktur, ileri de onlara sorumluluk yüklendiği zaman çok zorlanacaklardır. Aileler çocuğunun mutluluğunu düşünürken, tüm hayatının mutsuz geçmesine neden olabilir.

Türklerin Başarı Yolu-Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir