Bilim ve TeknolojiHaber

Türkiye’nin Geleceğinin İnsansız Savaş Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Türkiye’nin Geleceğinin İnsansız Savaş Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Türkiye’nin Geleceğinin İnsansız Savaş Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Türk drone üreticisi Baykar Tech, Bayraktar Kızılelma olarak bilinen yeni nesil insansız savaş uçağının ilk uçuş testini 14 Aralık’ta gerçekleştirdi.

Drone’un Türk Donanması’nın gelecekteki amiral gemisi LHD Anadolu’nun hava kuvvetleri omurgası olması bekleniyor.

Baykar Teknoloji Şefi Selçuk Bayraktar, ilk uçuşu Twitter’dan yayınladığı video ile duyurdu. Test, İstanbul’un yaklaşık 80-85 kilometre (50 mil) batısındaki Çorlu Havalimanı’nda yapıldı. Drone 18 dakika uçtu ve aynı havaalanına indi.

Teknoloji sorumlusu Bayraktar, yayınladığı tanıtım videosunda, “Bugün insansız savaş uçağımız Bayraktar #KIZILELMA’nın ilk uçuşunu gerçekleştiriyor. “Ülkemiz, hava savaşının geleceğini belirleyen insansız savaş uçakları alanına adım attı.”

İlk uçuş başlangıçta 2023 için planlandı.

Baykar, 2021 yazında insansız savaş uçağı projesini (başlangıçta MIUS olarak adlandırılır) tanıttı ve Kızılelma, Mart 2022’de montaj hattında görüldü.

Eylül 2022’de şirket, insansız jet için ilk motor entegrasyon testini gerçekleştirdi. Kızılelma, yer testleri kapsamında düşük hızda “taksi testi” ve kalkışta yalpalama testi gerçekleştirdi.

3 Aralık’ta, geleceğin insansız savaş uçağı, aslında uçmadığı, ancak uçağın iniş takımlarının birkaç saniyeliğine pistten kalktığı bir atlama testi yaptı. Jet, on ay içinde prototipten ilk uçuşa geçti.

Kızılelma, Baykar’ın on yılı aşkın süredir kendi imkanlarıyla üzerinde çalıştığı özel bir proje. Şirkete göre, 1.5 tonu mühimmat olmak üzere maksimum 6 ton kalkış ağırlığına sahip olacak ve 35.000-40.000 feet yükseklikte uçacak. İlk prototip, 0,6 ila 0,9 mph arasında değişen hızlarda uçacak.

Baykar, 4 ila 5 saate kadar havada kalabilecek Kızılelma’nın SATCOM anteni ile uydudan kontrol edileceğini söyledi. Ukrayna’nın Ivchenko-Progress şirketinden AI-322F turbofan motorları tarafından desteklenmektedir.

Aselsan tarafından inşa edilen bir AESA radarı ile donatılacak jet, Bozdoğan ve Gökdoğan’ın yerli havadan havaya füzelerini fırlatabilecek. Yüzey savaşı için, geleceğin insansız uçağı, 250 km’den fazla menzile sahip SOM-J seyir füzeleri ve küçük saldırı görevleri için Roketsan yapımı MAM ailesi güdümlü bombalarla donatılacak.

Şirkete göre Kızılelma, kısa pistlere sahip uçak gemilerine iniş-kalkış yapabilecek ve dahili mühimmatla görev yapabilecek.

Kaynak: defensenews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir