İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Türkiye’deki Enflasyon Baskısını Turizm Hafifletebilir mi?

Türkiye’deki Enflasyon Baskısını Turizm Hafifletebilir mi?

Türkiye'deki Enflasyon Kapalıçarşı

Türkiye’deki Enflasyon Baskısını Turizm Hafifletebilir mi?

Türkiye’deki Enflasyon Baskısını Turizmden Gelen Gelirler Hafifletebilir

Enflasyon, dünyanın her yerindeki insanların savaştığı bir savaştır. Ancak mücadele, insanların iki yakasını bir araya getirmenin giderek zorlaştığı Türkiye‘de özellikle şiddetli. Neleri karşılayabilecekleri ve nasıl bütçeleri konusunda zor kararlar veriyorlar.

Yükselen enflasyon ve değerinin neredeyse yarısını kaybetmiş bir para biriminin karışımı, ülkede bir yaşam maliyeti krizi yarattı. Enflasyon Aralık’ta %36’ya ulaştıktan sonra Ocak’ta %48.7’ye yükseldi. Ancak bazı ekonomistler, gerçek oranın çok daha yüksek olabileceğini düşünüyor.

2006-2011 yılları arasında Türkiye merkez bankası başkanı olarak görev yaptı ve şu anda muhalefet partisinin bir üyesi olan Durmuş Yılmaz, “Teknik bir enflasyon ölçümü yapan akademisyen grupları var. Ölçümleri [Aralık’ta] %60’a yakındı. Bu, toplumun geneli üzerinde büyük bir yük oluşturuyor” dedi.

Perşembe günü Ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanmasına birkaç gün kala, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Sait Erdal Dinçer‘i görevden aldı. Yerel basında çıkan haberlere göre, karar cumhurbaşkanının kötüleşen ekonomik durumdan duyduğu memnuniyetsizlik ve gelecek yıl yeniden seçilme arzusu tarafından körüklendi.

İki hafta içinde, Türkiye’nin merkez bankası hane halklarının acısını hafifletmek için stratejiler görüşmek üzere toplanacak. Ancak politika yapıcıların, daha yüksek faiz oranlarıyla enflasyonu soğutmanın olağan yöntemini izlemeleri pek olası değil. Bunun nedeni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha yüksek oranların enflasyona neden olduğuna inanmasıdır, bu geleneksel ekonomi teorisine aykırı bir görüş. Ve son beş ayın dördünde, merkez bankasını bunun yerine faiz oranlarını düşürmeye yönlendirdi.

Para Kazandıran Meslekler

Bu hafta cumhurbaşkanı, “bir süre” için ülke çapındaki insanların enflasyonun “yükünü taşımak” zorunda kalacağını söyledi.

Yüksek fiyatlar ve değer kaybeden para birimi, hane bütçelerini sıkı bir şekilde sıktı. Örneğin kırmızı etin fiyatı o kadar arttı ki birçok aile artık bunu karşılayamayacaklarını söylüyor. Bunu yapabilenler daha az sıklıkla veya daha küçük miktarlarda satın alıyorlar. Aralık ayında liradaki düşüş, marketleri neredeyse her gün raftaki malları yeniden fiyatlandırmaya zorladı.

İstanbul’da üniversiteye giden Montoya isimli bir kadın da her ay kira ödeyebilmek için fazladan yatak odasını turistlere kiralamaya karar verdiğini söyledi. “Bunun için gerçekten endişeleniyorum çünkü biri bana geldiğinde gerçekten korkuyorum ve onu tanımıyorum. “Tanımadığım biriyle evde kalıyorum. “Aslında çok ürkütücü ama elimden başka bir şey gelmiyor. Dün markete gittim bir poşet 300 lira. Bir ay önce 150 liraydı” dedi.

Erken Rezervasyon Yaptırmak

Turizm Artışı Olur mu?

Ülke içindekiler için ekonomik durum daha da ağırlaşıyor. Ancak uygun bir döviz kuru, Türkiye’yi dünyanın diğer bölgelerindeki insanlar için daha çekici bir tatil yeri haline getirdi. Koronavirüs pandemisinden önce, 2019’da turizm Türkiye’ye 34 milyar dolar (25 milyar sterlin) getirdi. Ve karantinalar ve seyahat kısıtlamaları 2020’de sektörü alt üst etse de 2021’de toparlandı. Gelirler pandemi öncesine göre hala üçte bir oranında daha düşük olmasına rağmen, varışlar %85,5 arttı.

Şebnem Altın, Grand Circle Travel şirketi için ülke çapında grup turları düzenliyor.

Rezervasyonlar olduğunu söyledi, ancak toparlanmanın hala kırılgan olduğuna inanıyor. “Geçtiğimiz sezon, insanlar turlarını son dakikada iptal edebildiler ve ajanslar bu konuda oldukça esnek, bu da yeni bir şey. “Bu nedenle, önümüzde ki yıl için rezervasyonlarımız olmasına ve her şey çok güzel pembe görünmesine rağmen, bu rezervasyonların gerçekleşeceğinden asla emin olamayız. “Bu yüzden her zaman endişelerim var ve kendime güvenmiyorum, söylemeliyim” dedi.

Turizm, Türkiye ekonomisinin yaklaşık %13’ünü oluşturmaktadır.

Dünya Ticaret Örgütü’ne göre, ülke 2019’da altıncı en popüler turistik yer oldu. Ve o zaman bile, uygun döviz kurunun turist çekmede kilit bir faktör olduğunu söyledi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın önde gelen bölgesel ekonomistlerinden Roger Kelly’ye göre, bu yıl seyahat kısıtlamaları hafiflemeye devam ettikçe sektör toparlanmaya devam ederse, Türkiye için daha geniş ekonomik faydalar sağlayabilir.

Ekonominin altında yatan yapısal sorunlardan birinin ülkenin cari açığı olduğunu, bunun da Türkiye’nin ithal ettiği mal ve hizmetlerin değerinin ihracattan daha fazla olduğu anlamına geldiğini söyledi. Daha fazla turizm geliri bu açığı azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

“Açıkçası, iyi turizm gelirleriniz varsa, bu cari açığı azaltmaya yardımcı olur, bu da onu finanse etmeyi kolaylaştırır, bu da lirayı desteklemeye yardımcı olur. “Enflasyon sorununuz azaldı, çünkü daha zayıf bir lira enflasyonu beslemeye yardımcı oluyor. Kelly, “Bu açıdan bakıldığında, makul derecede güçlü bir turizm sezonunuz varsa, bu lirayı desteklemeye ve enflasyonu düşürmeye yardımcı olur” dedi.

Türkiye’deki Enflasyon Baskısını Turizm Hafifletebilir mi?-Kaynak: bbc.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir