Türkiye’de Otomotiv Sektörünün Önemi

Türkiye’de Otomotiv Sektörünün Önemi yazımızda ülkemizin araç üretmede dünya üzerindeki yerini, otomobil sektörünün ülke gelişimine etkisi ve araç üretimindeki kriterlerin ne olduğunu yazdık.

Türkiye’de Otomotiv Sektörünün Önemi-Araç Üretim Gücü

Ülkemiz kendi aracını üretemiyor fakat diğer ülkelerin araçlarının üretiminde kilit rol oynamaktadır. Bir çok ülkenin araç markalarının üretim fabrikaları ülkemizde de bulunmaktadır. Ülkemiz araçları üretirken diğer 25’e yakın iş alanına olumlu etki sağlamaktadır. Araç üretimi yapılırken 25 tane girdi ve 25 tane çıktısıyla değişik sektörlere etki yapmaktadır. Çoğu sektöre etki ettiği için kilit sektör durumdadır. Nasıl inşaat bizim için çok önemliyse araç üretmekte o derece önemlidir. Türkiye binek, ticari ve ağır ticari araç üretiminde günümüzde önemli bir üs olarak görev yapmaktadır.

Konumu itibariyle tüm araç üreticileri ülkemize yatırım yapmaktadır. Otobüs üretiminde dünya birincisidir. Ülkemiz yılda 1,7 milyon adet üretim yapabilme kapasitesine sahiptir. Coğrafi koşul avantajı nedeniyle ekonomik olarak diğer ülkelerden daha ekonomik üretim yapabilmektedir. 30 milyar dolarlık bir ihracat hacmi vardır. Otomobil sektörü ülkemize ihracat ekonomisi bakımından çok fazla getiri sağlamaktadır. Toplam ihracat ürünleri ekonomisinin neredeyse 4/1’i araç ihracından gelmektedir. Genel ihracatta Tofaş, Ford ve Oyak Renault şirketleri Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketleridir. Bu araç şirketlerinin ülkemize getirmiş olduğu ekonomik büyüklük çok önemlidir. Ülkemize döviz girdisi sağlamaktadırlar. İthalat ve ihracat arasındaki dengenin sağlanması açısından büyük iş yapmaktadırlar.

Ford Edge 2017 Özellikleri

Araç Üretimindeki Kriterler Nelerdir?

Ülke olarak daha fazla aracın ülkemize gelip üretim yapmasını sağlamalıyız. Ülkede üretilecek olan araçlar hem istihdama katkı yapacaktır, hemde ihraç yapılan araçlar sayesinde ülkenin döviz girdisini arttıracaktır. Sıfır üretim yapmak inanılmaz ekonomik güç sağlayacaktır. Montaj üretimi ise sıfır üretim kadar ekonomik getiri sağlamayacaktır. Üretim yaparken, üretim malzemelerinin ne kadarı ülkemizden karşılanıyor asıl önemli olan budur. Araç üretilirken satılması için 2 önemli unsur vardır. İlk olarak aracın ucuz üretilmesi gerekiyor. İkinci olarak üretilen aracın nitelikli ve kaliteli olması gerekir.

Niteliğin içeriği, teknolojisinin ileri olması, dizaynının güzel olması ve diğer pazarlama kriterlerinin iyi olması tüketicileri araca çeker. Tüketicilerin verdikleri paranın karşılığı alabilecekleri kapasitede araç olması gerekiyor. Dünya ile yarışıldığı için en iyinin yapılması gerekir. Baştan araç üretmek çok kolay değildir. Adı sanı yeni bilinen markaların bile 40-50 yıllık bir geçmişi vardır. Bilinen markaların araçlarını üretmek şuanda en iyi kazanç olarak görülmektedir. Çok büyük destek ile kendi aracımızı üretebilmemiz zaman alacaktır. Fakat gelişmiş ülke seviyesine gelmek istiyorsak mutlaka kendi adımızı taşıyan araç üretmemiz gerekir.

Türkiye’de Otomotiv Sektörünün Önemi.

Yorum yapın