Anasayfa » Haber » Türkiye’de Kişi Başı Su Rezervinin Düşmesi

Türkiye’de Kişi Başı Su Rezervinin Düşmesi

Türkiye'de Kişi Başı Su Rezervi

Türkiye‘de Kişi Başı Su Rezervinin Düşmesi yazımızda ülkemizin su potansiyelinin ne durumda olduğunu, tarımda kullanılan suyun yanlış şekilde kullanılmasını ve dünyada su rezervi liderlerini yazdık.

Su Fakirliğine Doğru Gidiş-Türkiye’de Kişi Başı Su Rezervi

Türkiye’nin su potansiyeli 110 milyar m³’tür. Bu rakam oldukça fazladır. Bu kadar suyun sadece %16’sını içebilmekteyiz. %72’si tarımda kullanılmaktadır. Tarımda su kullanmada, aşırı su kullanılmaktadır ve su boş yere akıtılmaktadır. Kentlerde suyun kaçak ve kayıp oranı %40’dır. Tarımda sulamanın %88’i salma sulama şeklinde yapılmaktadır. Tarımda damla sulama tekniği ile %30-70 daha az su kullanılırken verimlilik %20-90 oranında artmaktadır. Tarımda damla sulama tekniği kullanılması gereklidir. Yeni teknoloji ise Hidroponik tarımdır. En usta iş fikri olarak tarımda Hidroponik tarım kullanılmaktadır. Ülkemizde insanların suyu çok fazla harcatan salma sulama sistemi yerine damla sulama tekniği ya da Hidroponik tarıma geçmelidir.

Türkiye’nin yıllık ortalama aldığı yağış yüksekliği 643 mm’dir. Sudan zengin olabilmek için bu yüksekliğin 1000’in üzerinde olması gerekir. Ülkemiz sanılanın aksine çok da fazla su almamaktadır, bu yüzden de tarıma harcanan suyun daha verimli olacak şekilde harcanması gerekir. Normal şartlarda ülkemizin potansiyel suyu 110 milyar m³ olduğundan 80 milyon kişi varsayarsak kişi başı düşen 1.500 m³‘tür. Türkiye’de kişi başı su tüketimi 1.500 m³ seviyesine düşmüştür. Bu rakamın dünyada olması gerekeni ise 8000 m³’tür. 2000 m³’ün altındaki yerlere su fakiri denilmektedir.

Ülkemiz artık su fakiri ülkeler arasına girmiştir. Ülkemiz başta Suriye olmak üzere komşu ülkelerden milyonlarca kişi göç almıştır. Bu da kişi başı su miktarını düşürmüştür. Avrupalı ülkelerde mültecileri kendi ülkelerine istememektedir. Kendi kaynaklarını yabancılarla paylaşmak istemiyorlar. Bu yüzden ülkemize 3 milyar dolar yardım yapmayı kabul ettiler. Bu parayı da hala vermiş değiller. Ülkemiz insanlarının suyu da iyi kullanamaması yüzünden birkaç yıla su kıtlığı yaşayacağız.

Türkiye'de Kişi Başı Su Rezervi
Temiz Su Lideri Brezilya

Dünyanın Su Rezervi Liderleri

Avrupa Dicle ve Fırat Nehirlerinin yönetimini birlikte kullanmak için ülkemize teklifte bulunmuştur. Ülkemizin bazı kesimlerinde hiç su yokken, bazı kesimlerde bolca su bulunmaktadır. Köylerinde su bulamayan insanların haberini görmüşsünüzdür. Günümüzde süper güç ülkelerinin hangileri olduğu rezervlerinde bulunan altın ve dövizlerle ölçülmektedir. Ülkeler kasalarında ne kadar parası varsa o kadar güçlüdür.

Asıl zenginlik su rezervlerinin çokluğuyla oluşacaktır. Çoğu ülkenin su kaynakları gelişmiş durumda değildir. İçilebilir su rezervinde Dünyada 1.sırada 8.233 m³ ile Brezilya yer almaktadır. Brezilyayı 4.508 m³ ile Rusya, 3.069 m³ ile Amerika, 2.902 ile Kanada ve 2.840 ile Çin izlemektedir. Ülkemiz 1.500 m³ su ile su fakiri konumunda yer almaktadır ve bu rezerv gittikçe düşmektedir. Yer altı su kaynağı açısından en çok sıkıntı yaşayan kıta Avrupa‘dır. Amerika kıt’asının böyle bir derdi yoktur. Avrupa su savaşları olacağı kesindir. Ülkemizinde su sıkıntısı yaşayacağı görülmektedir.

Türkiye’de Kişi Başı Su Rezervinin Düşmesi-Video Eğitim YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir