Ekonomi ve ParaHaber

Türkiye’de Enflasyon 2021 Yılı Sonu Yüzde 36 ile 19 Yılın Zirvesinde

Türkiye’de Enflasyon 2021 Yılı Sonu Yüzde 36 ile 19 Yılın Zirvesinde

Türkiye’de Enflasyon 2021 Yılı Sonu Yüzde 36 Oldu

Türkiye‘nin yıllık enflasyonu 19 yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirerek Aralık ayında %36.08‘e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu, tüketici fiyat endeksinin Aralık ayında bir önceki aya göre %13,58 arttığını ve insanların satın alma gücünü daha da aşındırdığını söyledi. Veriler, gıda fiyatlarındaki yıllık artışın %43.8 olduğunu gösterdi. Yıllık enflasyon oranı Eylül 2002’den bu yana görülen en yüksek oran oldu.

Ülkenin merkez bankasının -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baskısı altında- Eylül ayında önemli bir faiz oranını yüzde 5 oranında düşürmesinin ardından Türk lirası rekor düşüşler yaşarken, ülkede enflasyon yükseliyor.

Zayıflayan lira, ithalatı, yakıtı ve günlük malzemeleri daha pahalı hale getirdi ve ülkede yaklaşık 84 milyon kişinin gıda ve diğer temel malları satın almak için mücadele etmesine neden oldu. Birçoğu birikimlerini korumak için döviz ve altın satın alıyor.

Geçen ay Erdoğan, Türk para biriminin dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 18.36’yı görmesinin ardından lira mevduatlarını oynaklığa karşı korumak için önlemler açıklamıştı. Açıklamanın ardından lira toparlandı, ancak o zamandan beri bu kazanımların bir kısmını kaybetti. Geçen yıl lira dolar karşısında yaklaşık %44 değer kaybetti.

Ekonomistler, yükselen fiyatları ehlileştirmenin yolunun daha yüksek faiz oranları olduğunu iddia etseler de, Erdoğan büyümeyi artırmak için borçlanma maliyetlerini düşürmekte ısrar ediyor.

Bu arada, akademisyenler ve eski hükümet yetkililerinden oluşan bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu, yıllık enflasyon oranını %83’ten çok daha yüksek bir seviyeye çıkardı. Aralık ayında tüketici fiyatları Kasım ayına göre %19,35 arttı.

Türkiye’de Enflasyon 2021 Yılı Sonu Yüzde 36 ile 19 Yılın Zirvesinde-Kaynak: www.ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir