Türkiye'de En Yüksek Gelire Sahip Şehirler 2018

Türkiye’de En Yüksek Gelire Sahip Şehirler

Ekonomi ve Para Haber

Türkiye’de En Yüksek Gelire Sahip Şehirler yazımızda TÜİK’in en son açıklanan verilerine göre, ülkemiz hane halkının fert başına yıllık ortalama gelirleri, en yüksek gelire sahip şehirler ve en düşük gelire sahip şehirleri yazdık.

Türkiye’de En Yüksek Gelire Sahip Şehirler ve Ortalama Gelir

Ülkemizde gelir dağılımında ciddi adaletsizlik bulunmaktadır. Türkiye hane halkı yıllık fert geliri ortalama 21 bin 577 TL iken İstanbul’da rakam 30 bin 895 TL‘ye kadar yükselmektedir. İstanbul’un ekonomisinin hareketli olması, iş imkanlarının diğer şehirlere göre daha yüksek olması, nüfusunun çok olması ve sanayileşmenin yüksek olması gelirleri de arttırmaktadır.

Ortalama yıllık hane halkı fert geliri en yüksek gelire sahip bölgeler:

  • Türkiye ortalaması 21 bin 577 TL
  • İstanbul 30 bin 895 TL
  • Ankara 26 bin 679 TL
  • Tekirdağ, Edirne 26 bin 213 TL

En yüksek gelir İstanbul‘da bulunmaktadır. Türkiye’de toplam gelirin %40’ını en zengin %20’lik kesim harcamaktadır. Gelir dağılımının daha adaletli olması gerekiyor. Eğitim düzeyi arttıkça gelir düzeyi de artmaktadır. Eğitimle birlikte yoksullukta azalmaktadır.

En düşük gelire sahip bölgeler:

  • Van, Muş, Bitlis, Hakkari 10 bin 878 TL
  • Şanlıurfa, Diyarbakır 10 bin 30 TL
  • Mardin, Batman, Şırnak, Siirt 9 bin 872 TL

En düşük gelir Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illerindedir. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin Türkiye ortalamasına yaklaşması gerekiyor. Bu bölgelere yapılacak eğitim yatırımları gelir seviyesini yükseltecektir.

Gelir eşitsizliğinin en düşük olduğu bölge Erzurum, Erzincan ve Bayburt bölgesi oldu. Gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu bölge ise İstanbul oldu.

TÜİK-Gelir ve yaşam koşulları araştırması verileridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir