Anasayfa » Ekonomi ve Para » Türkiye Kripto Varlıklarına İlişkin Yasayı Sertleştirecek

Türkiye Kripto Varlıklarına İlişkin Yasayı Sertleştirecek

Türkiye Kripto Varlıklarına İlişkin

Türkiye Kripto Varlıklarına İlişkin Yasayı Sertleştirecek

Türkiye, uluslararası suç gözlemcisini kara para aklamayı ve terörün finansmanını önlemek için yeterli önlem almayan ülkelerin yer aldığı “gri listeden” çıkarmaya ikna etmek amacıyla kripto varlıkları kapsayan yeni mevzuat hazırlıyor.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’nin notunu 2021 yılında sözde gri listeye indirdi. Salı günü geç saatlerde bir meclis komisyonuna hitaben konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF raporunun Türkiye’nin gözlemcinin 40 standardından biri hariç tamamıyla uyumlu bulduğunu söyledi.

Şimşek, “Teknik uyum kapsamında geriye kalan tek konu, kripto varlıklara ilişkin çalışmalardır” dedi.

“Kripto varlıklarla ilgili yasa teklifini en kısa sürede Meclis’e sunacağız. Bundan sonra başka siyasi kaygılar yoksa Türkiye’nin o gri listede kalmasının bir anlamı kalmayacak.”

Şimşek planlanan yasal değişiklikler hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Gelişmiş ekonomilerden oluşan G7 grubu tarafından küresel finansal sistemi korumak amacıyla kurulan FATF, Türkiye’yi 2019 yılında terörizm ve kitle imha silahlarının yayılmasıyla bağlantılı varlıkların dondurulmasına yönelik önlemlerin iyileştirilmesi ihtiyacı da dahil olmak üzere “ciddi eksiklikler” konusunda uyarmıştı.

Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir