İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Türkiye, Kıbrıs’ı Doğalgaz Aramaları Nedeniyle Doğu Akdeniz’de Gerginliği Artırmakla Suçluyor

Türkiye, Kıbrıs’ı Doğalgaz Aramaları Nedeniyle Doğu Akdeniz’de Gerginliği Artırmakla Suçluyor

Kasım Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Kıbrıs kuruluşu

Türkiye, Kıbrıs‘ı Doğalgaz Aramaları Nedeniyle Doğu Akdeniz’de Gerginliği Artırmakla Suçluyor

Türkiye Cuma günü, İtalyan ve Fransız enerji şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumun bu hafta başlarında ada açıklarında daha fazla doğal gaz bulması sonrasında Kıbrıs‘ı Doğu Akdeniz‘de gerilimi artırmakla suçladı.

Türkiye dışişleri bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Kıbrıs’ın (Güney Kıbrıs) hidrokarbon faaliyetlerinin “tek taraflı olarak yürütüldüğünü” ve “adanın tüm doğal kaynaklarının ortak sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türklerinin haklarını ihlal ettiğini” söyledi.

Bu faaliyetler Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandırmakta, barış ve istikrarı tehdit etmektedir.”

Ülkenin enerji bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İtalyan Eni ve Fransız TotalEnergies konsorsiyumunun Kıbrıs açıklarında daha fazla doğal gaz bulduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın keşif programı, ya kendi kıta sahanlığında ya da yalnızca Türkiye tarafından tanınan kuzey Kıbrıs’taki ayrılıkçı Kıbrıs Türk devletinin sularında çakışan yetki alanlarına atıfta bulunan Türkiye tarafından ateşli bir şekilde tartışılıyor.

Kıbrıs’ın uluslararası alanda tanınan ve tüm adayı temsil ettiği düşünülen Kıbrıs Rum hükümeti bu iddiaları reddediyor.

Kıbrıs adası, 1974’te Yunanistan’ı yöneten ordu tarafından düzenlenen kısa bir darbeyle teşvik edilen bir Türk işgalinin ardından bölündü. Türkiye, Kıbrıs Rum hükümetini tanımıyor. Yıllar boyunca iki taraf arasında barışı sağlama girişimleri başarısız oldu.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir