Türkiye Kart Dönemi 2018

Türkiye Kart Dönemi

Bilim ve Teknoloji Haber Yaşam

Türkiye Kart Dönemi yazımızda yakında birçok alanda kullanılabilecek Türkiye vatandaşlarının kartı olacak olan Türkiye Kartın özelliklerini ve satışı yapılacak merkezi yazdık.

Türkiye Kart

Türk halkı, Türkiye kart ile birçok işlemi gerçekleştirebilecektir. Bankacılık hizmetleri, finans işlemleri, ulaşım işlemleri ve telekomünikasyon işlemlerinde kullanılacaktır. Tüm bu sistemlerde faaliyet gösteren şirketlerin bir araya gelmesi ile Türkiye Ortak Ödeme Platformu oluşturuldu. Özellikle ulaşım altyapısında büyük kolaylık sağlayacaktır. Hangi şehre giderseniz gidin bu kart ile ücretini ödeyebileceksiniz. Eskiden her gittiğiniz şehrin kendine özel kartı bulunmaktaydı. Sanki başka bir ülkeye gidiyormuşsunuz gibi birbirinden ayrı çalışan kart sistemleri insanları yeni kartlar almaya zorluyordu. Metro, otobüs, vapur, metrobüs, toplu taşımadan tek kart sistemi ile yapılacaktır. Taksi ve dolmuşlar ise isteğe bağlı olarak bu sistemi kullanacaktır. 81 şehirde de bu kart geçerli olacaktır. İsteyen belediye ise karta özel uygulamalar yapabilecektir.

Türkiye Kart Örnek

Bankacılık İşlemlerinde de Kullanılacak

Yeni Kart ile kredi kartının yapabildiği işlemleri de yapabileceksiniz. Kredi kartı, nakit işlemler, para transferi, tüm Atmlerde geçerli olacak şekilde kullanım ve internet alışverişlerinde geçerli olacaktır. Kredi kartı olmayanlar cep telefonu ile para transferi yapabilecektir. Müze ve Milli parklarda da geçerli olacaktır. Tüm pos cihazlarında da geçerli olacaktır. Sistemin altyapısı hazırlanmış durumdadır. Ortak ödeme sistemi de kurulmuştur. Anlaşmalı bankalardan Karta para yatırılabilecek. Türkiye Kart satış ve dolum işlemleri PTT şubelerinden yapılabilecektir. Türkiye Kartın Başbakanın tanıtımıyla dağıtımı ve kullanımı en yakın zamanda başlanacaktır. Vatandaşa ön ödemeli veya debit özellikli kart seçenekleri sunulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir