Ekonomi ve ParaHaber

Türkiye Faizlerin Tek Hanelere Düşmesinin Ardından Duraklayacak

Türkiye Faizlerin Tek Hanelere Düşmesinin Ardından Duraklayacak

Türkiye Faizlerin Tek Hanelere Düşmesinin Ardından Duraklayacak

Türkiye Merkez Bankası, enflasyonun çeyrek asrın zirvesine ulaştığı bir yılın son toplantısında faiz indirim döngüsünü aşmaya hazırlanıyor.

Geçen ay politika yapıcılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talep ettiği gibi kriterleri tek haneye indirdikten sonra parasal genişlemeyi durdurma planlarını dile getirdiler. Standard Chartered Plc, Perşembe günü hala 100 baz puanlık bir düşüş bekleyen tek muhalif, Bloomberg tarafından ankete katılan diğer tüm ekonomistler %9‘dan değişiklik görmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, on yıllardır en agresif küresel parasal sıkılaştırmanın görüldüğü bir yılda ekonomik geleneklere meydan okudu. Türkiye’de dört tur faiz indirimi, enflasyonun %80’in üzerine çıktığı bir dönemde kilit faiz oranını 500 baz puan düşürdü.

Piyasa satışlarına karşı bir tamponu olmayan Türkiye, bunun yerine lirayı desteklemek için kenar önlemlere ve kur müdahalelerine bel bağladı – Bloomberg Economics bu yıl Ekim ayına kadar 98 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Barclays Plc ekonomisti Ercan Ergüzel’e göre merkez bankası muhtemelen altı ay sonraki seçimlere kadar tek haneli düşük politika faizlerini koruyabilir. Türkiye’nin dönem içindeki finansman açığını kapatacak kadar döviz likiditesine sahip olduğu raporda belirtildi.

Bloomberg Ekonomi Ne Diyor…

“Merkez bankasının mevcut destekleyici duruşu lirayı zayıflatacak ve fiyat artışlarını daha da baskı altına alacak. Bu olumsuz geri bildirimi, bugüne kadar finans sektörünü lira bazlı aktif ve pasiflere yönlendiren faiz dışı araçlara güvenerek ve ihracatçılara borç vermeyi tercih ederek kontrol altına almaya çalışacak. Ayrıca merkez bankasının döviz piyasası müdahalelerine devam etmesini bekliyoruz.”

— Selva Bahar Baziki, ekonomist.

Kavcıoğlu, daha düşük oranların tüketici fiyatlarını dizginleme gücüne sahip olduğu inancıyla dört nala koşan enflasyona göğüs gerdi; bu, şimdiye kadar Türkiye’deki kanıtlarla doğrulanmayan bir görüş.

Alışılmışın dışında yaklaşım, son yıllarda para politikası üzerindeki hakimiyetini giderek sıkılaştıran Erdoğan’ın görev süresinin ayırt edici özelliği oldu. Çizgiye uymayan önceki üç başkan, cumhurbaşkanı tarafından görevden alındı.

Fiyatlar için görünüm biraz daha az kötüleşti. Enflasyon, büyük ölçüde 2021’deki yüksek bazın istatistiksel etkisi sayesinde, bir buçuk yılı aşkın bir süredir ilk kez Kasım ayında yavaşladı

Merkez bankası, enflasyonun bu yılı resmi hedefinin 13 katı olan yaklaşık %65’te bitirmesini bekliyor. Erdoğan, “düşeceğine” ve gelecek yıl yaklaşık %40’a ulaşacağına inanıyor.

Merkez bankası, borç verme ve döviz kullanımına odaklanan dolaylı düzenlemelere dayanarak, bu arada ticari kredi maliyetini mevduat için önerilen oranların altına çeken çarpıklıklara katkıda bulundu.

Seçimler öncesinde cumhurbaşkanının gündeminin başında, yavaşlama belirtilerinin ardından ekonomiyi daha yüksek vitese geçirme ihtiyacı var. Bu amaçla, bu hafta hükümet tarafından desteklenen ve küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef alan 11 milyar dolarlık ucuz kredi paketini açıkladı.

Hane halkını artan yaşam maliyetlerinden kurtarmaya istekli olan Erdoğan, yardım programları, uygun fiyatlı konut projeleri ve sübvansiyonlu elektrik faturaları da sundu. Perşembe günü, gelecek yıl için asgari ücrette bir artış açıklamayı planlıyor.

Ancak Erdoğan, kampanyasının başarısını büyük ölçüde düşük faiz oranlarına bağlıyor.

Erdoğan, Çarşamba günü iktidar partisi milletvekillerine yaptığı konuşmada, “Yatırımcıların yatırım yapmasını istiyoruz” dedi. “İşte %9; Şimdi yatırım yapın.”

Türkiye Faizlerin Tek Hanelere Düşmesinin Ardından Duraklayacak-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir