Ekonomi ve Para

Türkiye ETF’si Ekonomik Endişelere Rağmen Yükseliyor

Türkiye ETF’si Ekonomik Endişelere Rağmen Yükseliyor

Türkiye ETF’si Ekonomik Endişelere Rağmen Yükseliyor

Ekonomistler, Türkiye’nin liderlerinin aşırı enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını düşürmesine sızlanabilirken, ülkenin hisse senetleri ve ulus odaklı bir borsa yatırım fonu ters tepki veriyor.

Yahoo Finance’e göre iShares MSCI Turkey ETF (TUR), %5,7’lik artışla Salı günü en çok kazanan ETF oldu ve yılbaşından bugüne kadarki kazancını %67’nin üzerine çıkardı.

324,4 milyon $’lık ETF, MSCI Türkiye IMI 25/50 Endeksini takip ediyor ve büyük, orta ve küçük çaplı şirketleri içeriyor; ilk üçe tarım kimyasalları firması Hektaş Ticaret, perakendeci BiM Birlesik Mağazalar ve çelik üreticisi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları giriyor.

ETF’deki ve Borsa İstanbul’daki artış, yüzeyde hisse senetlerini hırpalıyor gibi görünen çeşitli ekonomik ve parasal verilerle çelişiyor: enflasyon %80’in üzerinde; lira düşüyor; ve kötü ya da takipteki banka kredileri hızla artıyor. Bu arada ajanslar Türkiye’nin kredi notunu defalarca düşürerek artık hurda statüsüne oturttular.

Son birkaç on yılda ABD piyasalarını besleyen şey sayesinde hisse senetleri yükselmeye devam ediyor: düşük faiz oranları. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki faiz oranları, yavaşlayan bir ekonomi endişesiyle son aylarda agresif bir şekilde – 500 baz puan – düşürüldü.

Türkiye, yılın ilk yarısında yüzde 7,5’e ulaşan ekonomik büyümeyi koruma peşinde. Oranlar şu anda %12’de ve bu hafta daha sonra tekrar %9’a düşürülebilir.

ETF.com verilerine göre, yabancı yatırımcılar bu yıl 98,4 milyon dolarlık çıkış gerçekleştiren TUR’dan yine de uzak duruyor. Bloomberg’in bildirdiğine göre, yabancılar Borsa İstanbul’un %29’uyla rekor düşük bir paya sahipken, aynı zamanda Türkiye’deki bireysel yatırımcılar da akın ediyor.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Türkiye ETF’si Ekonomik Endişelere Rağmen Yükseliyor-Kaynak: etf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir