İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Türkiye, Amerikan Nükleer Reaktörleri Satın Almak İçin ABD ile Görüşüyor

Türkiye, Amerikan Nükleer Reaktörleri Satın Almak İçin ABD ile Görüşüyor

Türkiye Amerikan Nükleer Reaktörleri Satın Almak

Türkiye, Amerikan Nükleer Reaktörleri Satın Almak İçin ABD ile Görüşüyor

Türkiye, Amerikan Nükleer Reaktörleri Satın Almak İçin ABD ile Görüşüyor

Türkiye’nin hükümeti ve özel şirketleri, ülke kendisini kömürden kurtarmaya çalışırken, küçük nükleer reaktörlerin satın alınması için ABD ile görüşmelerde bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda nükleer enerjide ticari rekabet edebilirlik kıdemli danışmanı Justin Friedman Salı günü Ankara’da Bloomberg ile yaptığı röportajda, “Kömürle çalışan elektrik santrallerinin yerini alacak bir yöntem olarak nükleere ciddi bir ilgi var” dedi.

Friedman, Türkiye’nin 2050 yılına kadar nükleerden 20 gigawatt elektrik üretim kapasitesi hedefine atıfta bulunarak, SMR’ler olarak bilinen 35 kadar küçük modüler reaktör satın almak için yer olduğunu söyledi.

“Şimdi soru, işletmeler arası işbirliğinin kapısını açmak için hükümetler arası birlikte nasıl çalışacağımızdır” dedi.

ABD’li SMR üreticileri arasında NuScale Power Corp. ve Bill Gates destekli TerraPower LLC bulunmaktadır. SMR’ler tipik olarak yüz megavat veya biraz daha fazlasını üretir – kabaca geleneksel reaktörlerin onda biri büyüklüğündedir – ve olağan ısmarlama projeler yerine bir fabrikadaki bileşenler gibi seri olarak inşa edilebilir.

Bu ölçekte bir yatırım milyarlarca dolara mal olur. Görüşmelerin ticari bir anlaşmayla sonuçlanması durumunda finansmanın nasıl işleyeceği belli değil.

Türkiye’nin enerji bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

ABD ile müzakereler, Rus devlet şirketi Rosatom’un Türkiye’nin güneyindeki Akkuyu nükleer santralinin tamamlanma aşamasına gelmesiyle başladı. Hükümet ayrıca Rosatom ile Karadeniz kıyısındaki Sinop’ta kurulabilecek ikinci bir elektrik santrali için görüşmeler yapıyor.

Enerji bakanlığına göre Türkiye’nin geçen yıl elektrik ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılayan 68 kömürle çalışan elektrik santrali var. Ülke, 2053 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefliyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir