İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Türkiye, ABD’nin Uyarılarına Rağmen Daha Fazla Rus S-400 Füzesi Alabilir

Türkiye, ABD’nin Uyarılarına Rağmen Daha Fazla Rus S-400 Füzesi Alabilir

Türkiye, ABD'nin Uyarılarına Rağmen S-400

Türkiye, ABD‘nin Uyarılarına Rağmen Daha Fazla Rus S-400 Füzesi Alabilir

Türkiye, ABD’nin Uyarılarına Rağmen Daha Fazla Rus Füzesi Almayı Planlıyor

Türkiye cumhurbaşkanı, ABD’nin güçlü itirazlarına rağmen ikinci bir Rus füze sistemi satın almayı düşüneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan yayıncısı CBS News’e verdiği röportajda, Türkiye’nin savunma sistemlerine kendi başına karar vermesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta New York’ta muhabir Margaret Brennan‘a konuşan Erdoğan, Türkiye’ye Amerikan yapımı Patriot füzeleri satın alma seçeneği verilmediğini ve ABD’nin, 1,4 milyar dolarlık ödemesine rağmen F-35 hayalet jetleri teslim etmediğini açıkladı. Erdoğan’ın yorumları, Pazar günü yayınlanan röportajın tamamı öncesinde yayınlanan alıntılarda geldi.

NATO üyesi Türkiye, Rus yapımı S-400 füze savunma sistemini satın aldıktan sonra F-35 programından atıldı ve savunma yetkililerine yaptırım uygulandı. ABD, Rus sistemlerinin NATO içinde kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyor ve bunun F-35’ler için bir tehdit oluşturduğunu söylüyor. Türkiye, S-400’lerin NATO sistemlerine entegre edilmeden bağımsız olarak kullanılabileceğini ve bu nedenle risk oluşturmadığını savunuyor.

ABD ayrıca, Rusya’nın etkisini geri püskürtmeyi amaçlayan 2017 yasası kapsamında Türkiye’yi, satın alması nedeniyle 2020’de Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı. Hareket, CAATSA olarak bilinen yasanın ilk kez bir ABD müttefikini cezalandırmak için kullanılmasıydı.

Ancak Erdoğan meydan okumaya devam etti. Brennan’ın Türkiye’nin daha fazla S-400 alıp almayacağı sorusuna yanıt olarak Erdoğan, “Tabii ki evet” dedi.

Bu konu, Türkiye’nin terörist olarak gördüğü Suriyeli Kürt savaşçılara ABD desteğini ve 2016’da Erdoğan hükümetine karşı başarısız darbe girişimini planlamakla suçlanan Müslüman bir din adamının ABD’de oturmaya devam etmesini de içeren, Türk-Amerikan ilişkilerindeki bazı kilit noktalardan biri.

Erdoğan, 29 Eylül’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir