İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısıyla İlgili ‘Anlamsız’ Endişeleri Reddetti

Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısıyla İlgili ‘Anlamsız’ Endişeleri Reddetti

Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısı

Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısıyla İlgili ‘Anlamsız’ Endişeleri Reddetti

Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısı

Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısıyla İlgili Endişeleri Reddediyor

Türkiye Maliye Bakanı Cuma günü, Türk şirketlerinin ABD Hazinesi’nin yaptırımlar altında Ruslarla ticari ilişkilerini sürdürmeleri halinde cezalandırılma riskiyle karşı karşıya oldukları yönündeki uyarısına ilişkin “anlamsız” endişeleri reddetti.

NATO üyesi Türkiye, Rusya’nın işgalini eleştirerek ve Ukrayna’ya silah göndererek, Batı yaptırımlarına karşı çıkarak ve Rusya ile ticaret, turizm ve yatırımı sürdürerek Moskova ve Kiev arasında bir denge kurmaya çalıştı.

Bakan Nureddin Nebati, Türkiye’nin komşularıyla “yaptırımlara tabi olmayan bir çerçeve içinde” ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Bazı Türk firmaları Rus varlıklarını geri çekerek Batılı ortaklardan satın aldı veya satın almaya çalıştı, diğerleri ise Rusya’da büyük varlıkları elinde tutuyor. Ankara, Batı yaptırımlarının Türkiye’de aşılamayacağını söyledi.

ABD Hazinesi, bu ay hem ülkenin en büyük iş grubu TÜSİAD‘ı hem de Nebati’nin bakanlığını, Rus kuruluşlarının Türkiye’yi Batı yaptırımlarını atlatmak için kullanmaya çalıştığı konusunda uyardı.

Nebati, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türk iş gruplarına iletilen bir mektubun iş çevrelerimizde endişe yaratması anlamsızdır” dedi. Müttefikimiz ve ticaret ortağımız Amerika Birleşik Devletleri’nin işletmelerini ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisindeki tüm oyuncuların serbest piyasa ilkelerine bağlı olduğunu ve küresel ticaretten daha fazla pay almak için çalıştığını ve hükümetin bu yolda “iş dünyasının yanında” olduğunu söyledi.

BlueBay Asset Management stratejisti Tim Ash, Nebati’nin tepkisinin Washington’u rahatsız etme riskini taşıdığını ve Türkiye’ye yönelik ikincil yaptırımları daha olası hale getirdiğini söyledi.

Ash, Twitter’da, “Yankilere Türk devletinin güçlü olduğunu…

Hem Rusya hem de Ukrayna ile Karadeniz sınırına sahip olan Türkiye, Rusya’ya karşı yaptırımların zaten gergin olan ekonomisine zarar vereceğini söyledi ve arabuluculuk çabalarına odaklandığını savundu.

Türkiye için bir avantaj, Batılı uçuş kısıtlamaları nedeniyle çok az seçeneğe sahip olan Rus ziyaretçiler sayesinde yabancı gelişlerde bir sıçrama oldu.

Bir metal ihracatçısı grubunun başkanı bu ay Rusya’nın Türk ürünlerine olan talebinin arttığını ve Türk şirketlerinin Avrupalı ​​işletmelerden Rusya’ya Türkiye üzerinden tedarik konusunda sorular aldığını söyledi.

Türkiye, ABD Yaptırım Uyarısıyla İlgili ‘Anlamsız’ Endişeleri Reddetti-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir