Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Türk Yetkilileri Şüpheli FTX Varlıklarına El Koyma Emri Verdi

Türk Yetkilileri Şüpheli FTX Varlıklarına El Koyma Emri Verdi

Kripto Kralı Sam Bankman-Fried

Türk Yetkilileri Şüpheli FTX Varlıklarına El Koyma Emri Verdi

Türkiye’deki yetkililer, çöken kripto borsası FTX ile ilişkili “şüpheli varlıklara” el koymak istiyor ve platformun kurucusu Sam Bankman-Fried‘i soruşturuyor.

MASAK olarak bilinen ülkenin Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan Çarşamba günü yapılan bir duyuruda, teşkilatın “önceden çeşitli suçlar ve suçtan kaynaklanan mülk değerlerinin aklanması” için soruşturma başlatmak için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından onay istediği ve yerel yasalara uygun olarak “şüpheli varlıklara el koymak” üzere harekete geçtiği öğrenildi.

Sam Bankman-Fried’in kripto imparatorluğunun finansal istikrarını inceleyen bir CoinDesk makalesinin ABD’de iflas başvurusuyla sonuçlanan bir dizi olayı tetiklemesinden sonra, platformun yerel olarak var olduğu çok sayıda yargı bölgesindeki düzenleyiciler harekete geçti. FTX’in genel merkezinin bulunduğu Bahamalar’da.

MASAK, 14 Kasım’dan bu yana borsanın yerel birimi FTX Türkiye’yi de araştırıyor. Devam eden soruşturmalar, düşen şirket tarafından müşterilerin güveninin “gerekli şekilde korunmadığını” ve yetkililerin, özellikle varlıkları ve kişileri “doğrudan veya dolaylı olarak” kontrol eden Bankman-Fried tarafından işlenmekte olan “güçlü bir suç şüphesine” sahip olduğunu göstermiştir. Açıklamada, FTX’in Türkiye’de faaliyet gösterdiği belirtildi.

Bildiride Türkçe olarak, “Anılan başvurumuz sonucunda şüpheliler hakkında adli soruşturma başlatılmış ve zanlıların mal varlıklarına müsadere tedbiri uygulanmıştır.”

Türk Yetkilileri Şüpheli FTX Varlıklarına El Koyma Emri Verdi-Kaynak: coindesk

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir