Anasayfa » Mutfak » Türk Yemek Kültürü ve Restoranların Yemeğe Bakışı

Türk Yemek Kültürü ve Restoranların Yemeğe Bakışı

Türk Yemek Kültürü

Türk Yemek Kültürü ve Restoranların Yemeğe Bakışı yazımızda Türk mutfağının oluşması, yemek kültürlerinin oluşma nedeni ve restoranların sanatsal yemek yapmanın yerine para kazanma amaçlı yemek yapmasını yazdık.

Türk Yemek Kültürü

rk Yemek Kültürü-Türk Mutfağının Oluşumu

Türk mutfağının diğer mutfaklara göre en önemli farkı bulunmuş olduğu coğrafyadır. Türk mutfağı eskiye dayanmasının yanında sürekli olarak gelişen bir mutfaktır. Kültürümüz gereği göçebe bir hayat yaşadığımız için her yerden esinlenerek büyük Türk mutfağı oluşmuştur. Türk mutfağı özgün bir içeriği sahiptir ve kendi başına dünyada tanınmaya başladı. Amerikalılar İtalyan ve Fransız mutfaklarından sıkılarak yemeğin beşiği olan doğu ve orta doğu yemeklerine yönelmeye başladı. Hali hazırda fast food yiyecekleri tüketiliyorsa da bir çok kişide farklı yemek arayışındadır. Dünyada yenebilen bitkilerin çoğu bu topraklarda üretilmektedir. Anadolu, Hindistan ve Çin güzergahında üretilen bitkiler çoğunlukla tüketilmektedir. Yemek kültürlerini bulundukları coğrafyaları oluşturur. Eskilerde ipek ve baharat yolu güzergahında Türkler her zaman vardı. Buradan gelen büyük bir yemek kültürümüz vardır. Hindistan’da ki malzemelerin Anadolu’ya gelişi büyük bir kültür oluşturdu.

Türk Yemek Kültürü

Türk Yemek Kültürü-Baharat Çeşitlerinin Yemek Kültürlerine Etkisi

Her milletin kendine özgü bir damak tadı vardır. Bu damak tadının değişmesi hiç de kolay değildir. Ülkemizin damak tadı dünyaya kıyasla oldukça zengindir. Tüm geleneksel mutfaklar birbirlerinden etkileşim yaşamıştır fakat kendi damak tatlarını oluşturarak yörelerine ve kültürlerine özgü yemekler geliştirmişlerdir. Türk mutfağının en büyük özelliği lezzetleri sadeleştirmesidir. Baharat çeşitlerimiz sadedir. Hindistan mutfağı, İran mutfağı baharatları karışık olarak tüketir. Arap mutfağı da keza çok fazla baharat kullanmaktadır. Osmanlı mutfağı, esinlenmiş olduğu doğu mutfağında ki baharat oranını azalttı ve sadeleştirme yoluna girdi. Günümüzde yemekler şıklıklarını ve özlerini korumaya devam ediyor.

Nusr-Et Steakhouse
Nusret Gökçe

İtalyan Mutfağı ve Türk Mutfağı

Gözde aşçılardan Nusret Gökçe, Türk mutfağını dünyaya tanıtmaya devam etmektedir. Eski esnaf lokantalarında mevsimlik sebzelerden ve malzemelerden yemekler yapılırdı. Günümüzdeki lokantalarda bu mevsiminde çıkan sebzelerle yemek yapımına tam geçilemedi. Ülkemizde çıkan yemeklik malzemelerin değerini korumamamız gerekir. İnsanlar ne yediklerini bilmeden yiyorlar. İstenirse Türk mutfağında çıkan yemekler daha şık hale gelebilir. Meşhur olan İtalyan mutfağında süsleme sanatı çok önemli bir yer tutmaktadır. Hem lezzetine önem gösteriyorlar hem de süslemesine çok özen gösteriyorlar.

Mutfak
Türk ve İtalya Mutfakları

Sanatçı Ruhlu Aşçılar

Yemeği sunarken ki ortamları çok temiz ve gösterişli oluyor. Yemeği yaparken bir sanatçı edasında yapmaları onların yemeklerini dünyaca ünlü bir hale getirdi. İtalyanlar domatesli makarnayı bile insanlara sunarken çok özenli bir şekilde davranıyorlar. Türk mutfağının da sanatsal bir yemek yapması için aşçılara o ortamın sunulması gerekir. Yurt dışındaki şık restoranları aşçılar kuruyor ve istediği düzenlemeyi yapabiliyor fakat ülkemizde şık restoranları yatırımcılar kurduğu için amacı para kazanmak oluyor. Ülkemiz insanları evde severek yemiş olduğu yemeği restorana gidince istememektedir. Farklı lezzetler aradığı için aşçılar o yönde eğilim göstermektedir. Vatandaşın evde yediğini siz restoranda süsleyip de getirseniz yemeyecektir. Kişi restorana gelip farklı tatlar tatmak istemektedir. Aşçılarda isteğe göre yemeklerini yapmak zorunda kalmaktadır.

Türk Yemek Kültürü ve Restoranların Yemeğe Bakışı.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir