Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Türk Telekom’un Pazardaki Yeri ve Hedefleri

Türk Telekom’un Pazardaki Yeri ve Hedefleri yazımızda Türk Telekom’un en son ulaştığı abone sayısı ve diğer ürünlerinin müşteri sayıları, büyüme hedefinin ne olduğu ve dijital dönüşüm atağını yazdık.

Türk Telekom’un İnternet Pazarındaki Yeri

2017 yılı itibariyle Türk Telekom internet pazarındaki yeri %25 civarlarındadır. Türk Telekom bu dönemlerde %12 büyüme gerçekleştirmiştir. 2016-2017 yılları arasında internet, mobil ve tv’de yeni 2 milyon adet abone kazanmıştır. Türk Telekom’un mobil, internet, sabit ses ve ödemeli tv hizmetlerinde toplamda 40,5 milyon abonesi bulunmaktadır. Bu kullanıcıların %47’si mobil, %23’ü internet, %23’ü sabit ses ve %6’sı ödemeli tv hizmetleridir. Bu rakamlar son 2 yılda Türk Telekom abone sayısında rekor kırmasını sağlamıştır. Fiber altyapıda ise kapsanan hane sayısı 15.6 milyondur.

Türk Telekom hedefleri arasında bu oranı en az %30’lara çıkarmak vardır. Geniş bantlı stratejide ise kullanıcı bazlı bir çözüm geliştirmek gerekiyor. Elde bulunan altyapı kullanılarak kullanıcılara en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyorlar. Yapılan yatırımlara karşı elde edilen müşteri sayısının daha da fazla olması için çalışılması gerektiğinin bilincindeler.

Türk Telekom şuandaki yatırım düşüncesi günümüzde pek düşünülmeyen alanlara teknolojik olarak yatırım yapmak ve ileride popüler olduğunda alanında liderliği geçirmektir. Bakanlık ve BTK ile yapılan görüşmeler neticesinde onay alınmış ve elektrik dağıtıcı şirketler ile ortaklıklara başlayacaklardır. Elektrik dağıtıcıları ile yapılacak görüşmeler ile hizmet dağıtımında ortaklık yapılarak maliyetlerin düşürülmesi sağlanacaktır.

Video Oyunlarının Çıkışı-Ethernet

Dijital Dönüşüm Yatırımı

Türk Telekom, sağlık sektörünü dijital dönüşümünde önemli bir alan olarak görmektedir. Dijital dönüşümler daha çok büyük şirketlere uygulanmaktadır. IT ve Telekom teknolojisinin kombinasyonuyla yapılacak şeylerdir. Türk Telekom Türkiye’nin büyük şirketleri ile çalışmaya başlamıştır. Bu dönüşüm için başlangıç olarak 10 tane büyük şirket ile anlaşma sağlanmıştır. Bunun yanında önümüzdeki 5 yıl içerisinde ödemeli tv olan Tivibu’ya da ayrı bir önem vereceklerini belirttiler. İlk 100 Şirket Türkiye yazımızda Türk Telekom Türkiye’nin en değerli şirketi seçilmiştir. Türk Telekom, 2017’nin 9 aylık döneminde 1,25 milyar TL net kar elde etmeyi başarmıştır. 40,5 milyonu aşkın abonesi ile ülkenin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olmayı başarmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir