İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Türk Bankalarından 5’i Rusya’nın Ödeme Sistemini Benimsedi

Türk Bankalarından 5’i Rusya’nın Ödeme Sistemini Benimsedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Görü

Türk Bankalarından 5’i Rusya‘nın Ödeme Sistemini Benimsedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Görü

Türk Bankalarından 5’i Rusya’nın Ödeme Sistemini Benimsedi! Batılı Yetkililer Bunun Yaptırımları Atlatmak İçin Kullanılabileceğinden Endişe Ediyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki beş bankanın Rusya’nın Mir ödeme sistemini benimsediğini söyledi. Batılı yetkililer, bunun Rusya’ya yönelik yaptırımları atlatmak için kullanılabileceğinden endişe ediyor. Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınadı, ancak Rusya’ya yaptırım uygulamadı.

Türkiye’deki beş bankanın Rusya’nın Mir ödeme sistemini kullanmaya başlaması, bunun Ukrayna’nın işgali üzerindeki yaptırımları atlatmak için kullanılabileceği endişelerini artırdı. Mastercard ve Visa Rusya’daki faaliyetlerini durdurduğundan, Mir kart ödemeleri Rus turistlerin Türkiye’deki alışverişlerini ödemelerine izin verecek.

Anadolu Ajansı’na göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’deki Rusların satın almalarının bedelini ödemesine izin verecek sistemin kabulünde “çok ciddi gelişmeler” olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin Rus doğalgazının bir kısmını ruble olarak ödemeyi de kabul ettiğini söyledi.

Türk liderin Cuma günü Putin ile görüşmesi, İran’da görüşmelerinden üç hafta sonra gerçekleşti. Financial Times’ın haberine göre, iki ülke arasındaki ilişkinin derinleşmesi, bazıları Türkiye için şirketlerden Türk firmalarına sağlanan finansmanı azaltmalarını istemek gibi cezai işlemler yapmayı düşünen Batılı yetkilileri endişelendiriyor. Medya kuruluşu, şu ana kadar Türkiye için bu tür eylemler hakkında resmi bir görüşme yapılmadığını da sözlerine ekledi.

Ankara, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınadı, ancak Rusya’ya yaptırım uygulamadı veya Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarından biri olan ülkeye hava sahasını kapatmadı. Ve Türkiye’nin alabileceği tüm ekonomik desteğe ihtiyacı var.

Dolar

Türkiye ekonomisi 2021’de bir yıl öncesine göre %11 büyüdü, ancak Temmuz ayında neredeyse %80’e ulaşan yükselen enflasyonla kuşatılmış durumda

Türk Lirası da bu yıl ABD doları karşısında değerinin yarısını kaybetti. Bloomberg’in haberine göre, ülkenin merkez bankası lirayı desteklemek için döviz stoğundan çekiliyor – ancak Rusya’nın devlete ait nükleer şirketi Rosatom‘un bir inşaat projesi için bir Türk yan kuruluşuna bir miktar para transfer etmesinin ardından rezervler geçen hafta 3 milyar dolar arttı.

Haziran ayında ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Türk yetkililer ve bankacılarla bir araya gelerek onları Rus parası için bir kanal olarak kullanılmamaları konusunda uyardı.

Nikkei’ye göre Türkiye, 2019’da 7 milyon turistle Rus turistlerin en çok ziyaret ettiği yer konumundadır.

Türk Bankalarından 5’i Rusya’nın Ödeme Sistemini Benimsedi-Kaynak: insider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir