Anasayfa » Haber » Turgut Özal

Turgut Özal

Turgut Özal-Türkiye
Paylaş:

Turgut Özal yazımızda eski Cumhurbaşkanının yaşamını, Türkiye‘ye neler kattığını ve Sakıp Sabancı‘nın Turgut Özal hakkındaki görüşlerini yazdık.

Kasım Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Turgut Özal
Turgut Özal

Turgut Özal Yaşamı ve Siyasete Girişi

Turgut Özal’ın yaşamı 1927 yılında Malatya’da doğmuştur. Turgut Özal’ın doğduğu zamanlarda ülke her zamankinden daha da fakirdi. 1950’li yıllarda Demokrat Partinin çıkış zamanlarında Turgut Özal’da partiye ilgi duymuştur. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında Amerika’ya gider ve ekonomi eğitimi alır. Dönüşünde Semra Özal ile evlenir. 2 erkek ve 1 kız çocuğu olur. Siyasete Süleyman Demirel’in müsteşarı olarak girer. 12 Mart müdahalesinde görevinden alındı. İlerleyen zamanlarda Amerika bankasından iş teklifi alan Özal, Amerika’da çalışmaya başladı. Sakıp Sabancı, Turgut Özal’ı geri götürerek şirketinde genel koordinatör olarak işe aldı.

MES’de yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı yapmıştır. İlk seçimlere 1977 yılında Milli Selamet partisi ile İzmir milletvekilli adaylığını koyarak girdi. Bu seçimde milletvekili olamamıştır. 1979 yılında Süleyman Demirel ile yeniden ortaklık yaparak devleti düzlüğü çıkarma yolunda işe koyulmuştur. Devlet planlama müsteşarlığı ve başbakanlık müsteşarlığını aynı anda yürütür. Özal, diğer ülkeler ile iyi anlaşarak dış ilişkileri iyileştirmiştir. 1980 yılında yapılan darbe ile hükumet düşürülmüştür fakat Turgut Özal’ın görevde kalması istenmiştir

İktidar olmak için İstanbul Şişli’de birkaç arkadaşıyla ofis açtı. Daha sonra iktidar olup halka hizmet edebilmek için Anavatan Partisi’ni kurdu. Partiyi kurduktan sonra tüm içtenliğiyle ülkenin gelişimi ve kalkınması için çalıştı. Devlet dairelerinde uzunca beklemekten ve sıra kuyruklarından halkı kurtardı. Lüzumsuz olan formaliteleri kaldırarak devletin işleyişi hızlandı ve halka hizmet sağlıklı bir şekilde gelişti. Anavatan partisi ilk seçiminde oyların %44,8’i alarak meclise 209 milletvekili sokmayı başardı. İktidar olmayı başararak hizmetlerine başladı.

Turgut Özal Hayatı
Turgut Özal-Semra Özal

Turgut Özal ile Türkiye Gelişiyor

Turgut Özal iktidarlığı alır almaz ülkeyi komple inşaat alanına soktu. Her yerde yapılaşma ve gelişme başlattı. Tüm alanlarda hızlı bir yükselme yaşandı. Fakirlikten kurtulan halk normal insanlar gibi yaşamaya başladı. Eskiden komşu ülkeler bize fakir ve yoksun ülke gözüyle bakarken yapılan hizmetler ile artık diğer ülkelere yardım yapabilen bir güç haline gelmiştik. Bu kadar gelişim bazı ülkeleri kıskançlık krizine sokmuştu. Ülke içinde de bu güzellikleri çekemeyenler bulunuyordu. Başbakan olduğu zamanlarda 18 Haziran 1988 tarihinde kendisine suikast düzenlendi. Anavatan kongresi sırasında konuşma yapıyorken etrafa bir kişi ateş açmaya başladı. Amacı Turgut Özal’ı öldürmekti fakat başarılı olmadı. Daha sonraları 1989 yılında Turgut Özal 8. Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanlığı döneminde de Türkiye gelişmeye devam etti.

Kabir

Turgut Özal’ın Beklenmeyen Ölümü

Fakat ansızın 17 Nisan 1993 yılında rahmetli olmuştur. Ölümü bir sır olarak kalmıştır. Nasıl öldüğünün üzeri örtülmüştür. Turgut Özal‘ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını eşi Semra Özal test yaparak söylemiştir. 2012 yılında mezarı açılarak otopsi yapılmıştır. Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu açıklamıştır fakat Özal’ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edememişlerdir. Turgut Özal’ın rahmetli olmasıyla birlikte ülke tekrar eski kötü yıllarına dönmüştür. Turgut Özal’ın yaşamı böylece son bulmuştur. Turgut Özal’ın kişiliği çok iyiydi. Küçüklere karşı sevecen, insanlara karşı bir arkadaş ve sempatikliği ile tüm Türkiye’nin adamı olmuştu. Spora ve sanata büyük destek vermişti.

Sakıp Sabancı
Sakıp Sabancı-Turgut Özal

Sakıp Sabancı Turgut Özal’ı Anlatıyor

Turgut Özal iyi bir insandı. İyi bir aile reisiydi. Dost ve arkadaşlığı en iyi şekilde kurardı. Çok çalışırdı ve insanlara faydalı şeyleri öğretmeyi çok severdi. Faydalı yolları gösterirdi. Memleket için aşkla çalışırdı ve memleketin yükselmesi ve rahat yaşaması için durmadan çalışırdı. Japonya seyahatini anlatan Sabancı, ikisinin Japonya’ya gittiğini ve orada gördükleri ilginin muhteşem olduğunu söylüyor. Eskiden çokça gittiğini açıklayan Sabancı, ilk defa böyle bir saygı ve sevgi gördüğünü dile getiriyor. Özal, Japonları öyle etkilemiş ki artık oralarda ülkemiz saygıyla anılıyordu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top