Bilim ve TeknolojiSağlıkYaşam

Tüp Bebek Tedavisinin Başarıya Ulaşması

Tüp Bebek Tedavisinin Başarıya Ulaşması yazımızda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin uygulayacağı tüp bebek tedavisini etkileyen faktörler ve tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde uygulanmasının yolunu yazdık.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarılı Olmasını Sağlayan Etkenler

Tüp bebek tedavisini etkileyen durumlar bebek özlemi çeken çiftleri zorlamaktadır. Kadının yaşı, kadında çıkan yumurta sayısı, erkeğin spermi, erkeğin sperminin kalitesi, kadın rahminin durumu, kadının daha önce geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlar tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerde değişmektedir. Tedaviye başvuran çiftlerin bebek sahibi olma ihtimalleri bu nedenle değişmektedir.

Genç çiftlerin her şeyleri normal fakat çocuk sahibi olamıyorlarsa, embriyoların laboratuvar ortamında bekletilmesi ve gelişmesi sonucu tek bir embriyo ile kadının hamile kalması %70 oranında gerçekleştirilmektedir. Günümüz teknolojisi ile çiftlerin bu şekilde bebek sahibi olması sağlanmıştır. Bu işlemde tek bir embriyonun geliştirilmesi ve kadının rahmine koyulması ile gebe kalma ihtimali artırılmıştır. Her çifte bu işlem uygulanmamaktadır. Yumurtası az olan kadın veya spermi az olan erkeğe bu işlem uygulanmamaktadır. Tedavide kaliteli embriyo üretmek için çok fazla deneme yapılabilmektedir.Kimi zaman tek embriyo denemelerinde kişi gebe kalıp bebek sahibi olabilirken kimi zamdan denemeler sürekli olarak devam etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tedavinin Başarıya Ulaşması

Bebek sahibi olmak isteyen çiftin, tüp bebek tedavisine başladıktan sonra bu işe inanması ve asla vazgeçmemesi gerekiyor. Bazı zamanlarda gebe kalıp çocuğu büyüyememe durumları da olmaktadır. Bu kötü durum çiftlerin moralini bozmaktadır fakat çoğu kişide vazgeçmeyip çocuk sahibi olmayı başarmıştır. Çok ileri yaşlarda olan kadınlar bile, çocuk sahibi olması imkansız gibi duruyorken tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmayı başarmışlardır. Doktorların bile çocuk sahibi olmasına imkan vermediği çiftler yeni denemeler ile çocuk sahibi olmayı başarmışlardır. Geçmiş yıllarda kadına arka arkaya embriyo aktarımı yapılıyordu ve bu gebe kalma ihtimalini %40-50 civarlarında tutuyordu.

Günümüz embriyo dondurma teknikleriyle bu oran %70’lere çıkartılarak 43 yaşın üzerindeki kadınların bile çocuk sahibi olması sağlanmıştır. 47 yaşına kadar olan kadınlar tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilmektedir. Ne yaparsa yapsın bebek sahibi olamayan çiftler, doğru merkez, doğru doktoru bulmalı ve çocuk sahibi olana kadar tedaviye devam etmelidir. Mutlaka eksik olan parça tamamlanacaktır. Yazdığımız gibi çiftlerin oluşturduğu yumurta sayıları farklıdır ve bebek oluşması da farklı süreçlerde gelişir. Kişiye özgü tedavi ile mutlaka çocuk sahibi olunabilmektedir. Kanın pıhtılaşması sorunu bebek oluşmasında etkili değildir. Kan sulandırıcı ilaçlar tedavide zaten kullanılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısı
Embriyo Dondurma

İleri Yaşta Hamileliğin Zorlukları

Gebelik en rahat 20-30’lu yaşlarda geçmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyenler bu yaşlarda mümkünse çocuk sahibi olmaya çalışsın. Kadınlarda yaş ilerledikçe vücudun kaldırabileceği yükte azalmaktadır. Sağlıksız bebeklerin oluşması, rahim içinde bebeklerin ölmesi gibi kötü durumlar yaş ilerledikçe görülmektedir. Gebelikte tansiyon yükselmesi, doğum sonrası kanamalarda yaş ilerledikçe artmaktadır. Geç yaşta evlenen veya geç çocuk sahibi olacaklar, yumurtalıklarını veya embriyolarını dondurarak ileri ki senelerde daha kaliteli bir şekilde gebe kalmayı sağlayabilirler. Geç yaşta çocuk sahibi olmak isteyenlerin çocuk yapması yılları bulacaktır. Önceden dondurma işlemi yaparak ileri ki yaşlarda kullanmak için kullanabilirler.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarıya Ulaşması-Op. Dr. Aret Kamar’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir