Anasayfa » Sağlık » Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler yazımızda çocuğu olmayan çiftlerin yararlanabileceği en son teknoloji ile çocuk sahibi olma tedavilerini ve neler yapılması gerektiğini yazdık.

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler-Başarı oranı
Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde her geçen yıl geliştirilen tedavilerle birlikte çocuk sayıları artmaktadır. Günümüz yaşamında hazır gıdaların ve fabrika ürünü besinlerin vücudumuza vermiş olduğu zararlar neticesiyle oluşan çocuk sahibi olamama duygusu, tüp bebek gibi çözümler ile çocuk sahibi olma imkanı artmıştır. Hastanın durumuna göre çözümler geliştiriliyor. Kadında problem varsa kadının eksikliğini gidermeye yönelik tüp bebek tedavisi yapılıyor. Erkeğin eksikliği varsa erkeğe göre tedavi uygulanıyor. Bazı hastaların yaşları çok ilerlemiş oluyor, bu hastaları bekletmeden hızlı bir şekilde tedavi etme zorunluluğu doğuyor. Kadının yaşı geçince tüp bebekte işe yaramamaktadır. Hastanın durumuna göre tedavi yöntemi kullanımı birinci önceliktir. Tüp bebek tedavisi kullanan çok fazla çift bulunmaktadır. Gittikçe de artmaktadır. Şehirlerde yaşayan insanlar da daha fazla tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. Şehir hayatının dezavantajlarından birisi doğal yollardan çocuk yapımı azalmasıdır. Bunun da önüne tüp bebek tedavisi geçmiştir.

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler-Embriyo

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler-Bebek Sahibi Olmak İsteyen Çiftler Ne Kadar Beklemeli?

35 yaş altınında ise çift 1 sene bekleyebilir. 30 yaş altında 2 sene kadar bekleyebilir. 35 yaş üzeri ise 6 ay kadar bekleyebilir. Daha ileri ki yaşlarda olanlar hiç beklemeden tüp bebek tedavisine başlamalıdır. Bu zaman aralıklarında çocuk sahibi doğal yollardan olunamıyorsa tüp bebek tedavisine başvuru yapılması gerekir. Zaman kaybetmeden çocuk sorununa uzman yardımı alarak çözüm kavuşturulması gerekir. Alanında uzman doktorlara başvurarak doğal yoldan çocuk sahibi olunma imkanı olup olmadığını sormalı, olunamıyorsa tüp bebek tedavisine başlamanız gerekir.

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler-Tüp Bebek Merkezi
Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Merkezini Nasıl Seçmeli?

Yoğun olarak tüp bebek işlemlerini yapmış, çok sayıda bebekleri olan çift var ise bu merkezler tercih edilebilir. Tüp bebek merkezinde yapılan uygulamalarla oluşan gebelik oranına bakmanız sizin için seçim kriteri olacaktır. Gebe kalma ve bebek dünyaya getirme oranı yüksek olan merkezi tercih edebilirsiniz. Dondurulmuş embriyo laboratuvarın gebelikte ki başarısı yine tercih sebebidir. Dondurulan embriyolarla bir kaç defa daha çiftin gebe kalması için denemeler yapılır. Böyle doğan bebeklerin daha sağlıklı olduğu belirlenmiştir. Ne kadar doğala yakın doğum olursa o kadar sağlıklı bir bebek dünyaya gelir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Kriteri

Tüp bebek tedavisinde başarı göstergesi oluşan gebelik değil sağlıklı gebelik ve sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelme oranıdır. Beben sahibi olabiliyor musunuz sorusuna, sizi bebek sahibi edecek yöntemleri iyi biliyorlar mı olmalıdır. Sonuç olarak bebeğiniz oluyor mu o kadar emek, zaman ve para harcıyorsunuz. Bunların karşılığını sağlıklı bir bebek olarak alıyorsanız tüp bebek tedavisi başarılıdır. İdeal gebelik tek embriyo kullanılarak elde edilen bebektir. Bazı çiftler çoğul olmasını istiyor fakat bu sağlıksız bir durum oluşturur. Sağlıklı olanı tek gebelikte tek bebek sahibi olunmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler-IVF
IVF Uygulaması

Tüp Bebekte Başarıyı Artıran Yöntemlerin Gelişmesi-Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler

Son 5 yıllık süre zarfında tüp bebek tedavilerinde hızlı gelişmeler olmuştur. Bu gelişmelerde genetik üzerine yapılanlar önem kazanmıştır. Embriyo yerleştirilmeden önce tüm genetik yapısına bakılır, kromozomal yapısına bakılır bunlarla birlikte tam bir tedavi uygulanır. Doğru embriyo ve doğru gün seçilerek tüp bebek tedavisi yapılır. Embriyonun gelişeceği günün belirlenmesi yapılan testler neticesinde belirlenir ve o gün embriyo transferi yapılır. Bu yöntem ile gebe kalma ihtimali yükseltilir. Artı tekrarlayan başarısızlıkların önüne böylece geçilmiş olunur. Yumurta rezervi azalan hastanın yumurtası dondurulabilir. Mevzuatta bu yazmaktadır. Fakat rezervi azalmaya başlayan hastanın ne kadar çok yumurtası toplanırsa o kadar çok gebe kalma ihtimali sağlanır.

Sperm olmayan erkek

Spermi Olmayan Erkekler Baba Olabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde erkek tarafını ilgilendiren kısımda sperm hiç yok ise sperm üretilerek çiftin bebek sahibi olması sağlanır. Erkeğin yumurtalarından sperm hücresi alınarak tüp bebek tedavisiyle embriyo oluşturuluyor bu da çiftin bebek sahibi olmasını sağlıyor.

Tüp Bebek Tedavisindeki Son Gelişmeler.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir